Zmarł mjr Bronisław Karwowski – Żołnierz Niezłomny

Zmarł mjr Bronisław Karwowski - Żołnierz Niezłomny

Z żalem zawiadamiamy, że 1 września 2018 r. w 79. rocznicę napaści Niemiec na Polskę odszedł na wieczną wartę przeżywszy 94 lata mjr Bronisław Karwowski ps. “Grom” – wieloletni członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, żołnierz wyklęty, oficer II konspiracji NSZ-NZW.

Bronisław Karwowski urodził się w 1924 roku w Klimaszewnicy, niedaleko Szczuczyna. W czasie wojny wraz z rodzicami mieszkał w Łomży. W podziemiu od 1942 r., aresztowany przez Niemców cudem ucieka spod siedziby Gestapo w Łomży. Po wojnie kontynuował walkę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 zastępca szefa pionu gospodarczego w okręgu „Bałtyk” Olsztyńskie NZW. W marcu 1947 awansowany do stopnia podporucznika. Na mocy amnestii ujawnił się w kwietniu 1947, pomimo to aresztowany w 1948, wyrok – 10 lat, siedział do 1952. Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej.

Na krótko przed śmiercią mimo, że był już ciężko chory uczestniczył w ślubie swojej wnuczki Joanny, podczas którego osobiście odprowadził pannę młodą do ołtarza.


Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i wieloma innymi.


Pogrzeb świętej pamięci mjr. Bronisława Karwowskiego odbędzie się 3 września w Dąbrowie Białostockiej o godzinie 14.

 

ZŻ NSZ Łomża

Related posts

Leave a Comment