Zgubiły się w lesie – znaleźli je policjanci

Zgubiły się w lesie – znaleźli je policjanci

Dwie grzybiarki w wieku 56 i 57 lat szczęśliwie wróciły do domu po tym, jak straciły orientację i zgubiły się w lesie. Na szczęście kobiety miały ze sobą telefon komórkowy i zadzwoniły po pomoc. Odnaleźli je policjanci, którzy weszli w głąb lasu i po kilku kilometrach marszu w deszczu, w terenie pozbawionym dróg i ścieżek – bezpiecznie je wyprowadzili.

Wczoraj około godziny 15:00 dyżurny łomżyńskiej Policji otrzymał telefon od zaniepokojonej kobiety, która po dwugodzinnym grzybobraniu wraz ze swoją znajomą, straciła orientację i zgubiła się w lesie w okolicach Podgórza. Na szczęście grzybiarki miały ze sobą telefon komórkowy i poprosiły o pomoc policjantów. Zaalarmowani funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo – Interwencyjnego ruszyli na poszukiwania. Mundurowi podczas rozmowy wypytali o szczegóły całej wyprawy i o punkty charakterystyczne znajdujące się w zasięgu wzroku. Okazało się, że zagubione kobiety dotarły do jednego ze słupów energetycznych, dlatego policjanci poprosili, aby w tym właśnie miejscu oczekiwały na pomoc. Gęste zarośla, brak ścieżek i dróg dojazdowych oraz padający deszcz uniemożliwiały jazdę radiowozem, dlatego też funkcjonariusze pozostawili swoje auto i poszukiwania kontynuowali pieszo. Po kilku kilometrach marszu, przy wykorzystaniu oznakowania linii energetycznej, odnaleźli zmoknięte i zmarznięte kobiety. Po upewnieniu się, że nie potrzebują one pomocy lekarskiej, wyprowadzili je bezpiecznie na skraj lasu i radiowozem przewieźli do miejsca, gdzie przekazali rodzinie.

Trwa okres grzybobrania podczas którego wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i traci orientację w terenie.

Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię oraz radzą:

przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać;
określić kiedy zamierzamy wrócić;
do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób; kiedy jedna z nich się zgubi w lesie należy o tym fakcie powiadomić NAJBLIŻSZĄ jednostkę Policji, by rozpocząć akcję poszukiwawczą jak najszybciej;
należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią;
kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

 

KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment