Zakaz handlu w niedziele…

handel w niedziele Łomża

Rząd jest za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, ale nie zgadza się na surowe kary dla przedsiębiorców. – Mieliśmy sporo wątpliwości. Ten projekt uzyskał pozytywną ocenę rządu, ale z uwagami – powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Przygotowany przez NSZZ “Solidarność” projekt ustawy we wtorek trafił pod obrady rządu.
Rząd zarekomendował – choć z “licznymi uwagami” – dalsze prace nad obywatelskim projektem dot. zakazu handlu w niedzielę. Nie określił, w ile niedziel nie będzie można handlować. Nie zgodził się natomiast na karanie więzieniem za złamanie zakazu handlu.
Zgodnie z obywatelską propozycją, zakaz handlu w niedzielę miałby dotyczyć większości placówek handlowych, z odstępstwami. Handel mógłby odbywać się jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia – chyba, że przypada w niedzielę – oraz w Wielką Sobotę “handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych” mogłoby się odbywać do godziny 14.

Projekt przewiduje też odpowiedzialność karną za złamanie zakazu handlu – chodzi tu o grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Bochenek powiedział we wtorek, że podczas posiedzenia rządu zgłoszono do projektu “liczne uwagi“. Między innymi tą – o której już od wielu tygodni informowaliśmy – rząd pani premier Beaty Szydło nie godzi się na to, aby karać chociażby więzieniem osoby, które ten zakaz handlu będą naruszały – podkreślił.

Rzecznik przekazał, że w rządowym stanowisku są zawarte również uwagi i zastrzeżenia, co do zakresu zakazu handlu w niedzielę, jaki miałby zostać wprowadzony.
– Są sugestie, aby jednak ten zakaz nie był rozszerzany i rozciągany na takie sfery działalności, jak chociażby handel w sieci lub też, żeby tym zakazem nie były obejmowane placówki pocztowe, operatorzy pocztowi. Uważamy, że należy się również zastanowić nad tym, czy poza tym zakazem powinny się znaleźć również placówki, które świadczą usługi handlowe na terenie lotnisk, dworców – powiedział rzecznik. Dodał, że uwag jest “co najmniej kilkanaście”, oprócz tych merytorycznych, także techniczno-legislacyjne.

– Mamy nadzieję, że zostaną one pozytywnie rozpatrzone w trakcie prac parlamentarnych. Wierzymy również, że tutaj to środowisko przedsiębiorców, którzy są żywo zainteresowani tym projektem, również będzie mogło aktywnie włączyć się w wypracowanie tego projektu – zaznaczył Bochenek.

Jak podkreślił, “rząd nie sugeruje, ile niedziel miałoby być objęte zakazem handlu“. – W tym stanowisku, które zostało przyjęte przez rząd, nie ma wskazania, co do liczby niedziel, które powinny być objęte zakazem handlu. Dyskusja tutaj jest otwarta. W trakcie tej dyskusji powinny być wzięte pod uwagę i uwzględnione wszelkie uwagi zgłaszane przez różne strony, czy różnych parterów, którzy uczestniczą w tej szerokiej debacie – wskazał rzecznik.

A Wy jesteście ZA zamknięciem sklepów w niedziele czy NIE ? ? ?

Related posts

3 Thoughts to “Zakaz handlu w niedziele…”

  1. MASAKRA

    Powinny być otwarte.

  2. sebek123

    Nikt mi nie ma prawa mówić co mam robić w niedziele!!!!!!

Leave a Comment