“Zaczarowany jeleń” i wyróżnienie dla Teatru Lalki i Aktora

"Zaczarowany jeleń" i wyróżnienie dla Teatru Lalki i Aktora

W sobotę 29 września w Teatrze Lalki i Aktora odbyła się prapremiera spektaklu „Zaczarowany jeleń” w reżyserii Jarosława Antoniuka, zrealizowanego z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Wydarzenie było również okazją do oficjalnego wręczenia Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego, którą łomżyński teatr otrzymał za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Reżyserujący spektakl dyrektor Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk podkreślał, że tym przedstawieniem kierowana przez niego instytucja włączyła się w świętowanie jubileuszu 600-lecia nadania Łomży praw miejskich. – Myślę, że publiczność będzie miała wiele zadowolenia, dlatego że pozna trochę tej historii naszego miasta, ale myślę, że przede wszystkim bardzo interesujący mit o zaczarowanym jeleniu – mówił Jarosław Antoniuk dodając, że jest to taka nasza „sztuka ojczyźniana”, dlatego że jej realizatorami i autorami są twórcy, którzy na co dzień pracują w łomżyńskim teatrze.
„Zaczarowany jeleń” to poruszająca historia dzielnego Rycerza zamienionego w Jelenia, dokonującego niebywałych wyczynów. Historia będąca daleko posuniętą interpretacją przekazów, legend, podań ludowych i przypowieści, dotyczących powstania herbu Łomży. Pełna fantazji opowieść o radosnej i beztroskiej krainie Rusałek, gdzie nadrzędną wartością jest dobro i piękno. I o krainie zła, żądzy władzy, podstępu i chciwości, którą władają okrutne Gnomy. To również próba historycznego umiejscowienia Księcia Janusza, nadającego Łomży herb i prawa miejskie. Herb miasta z Jeleniem, znak miejskiej wspólnoty jest do tej pory wielką zagadką. O próbę jego interpretacji pokusił się „Zaczarowany jeleń”. Baśń jest nacechowana regionalnie, przepełniona kulturą słowiańską, bogatą w bajkowe szczegóły i lokalny koloryt. Jest opowieścią magiczną, wysnutą z fantazji autora, nierzeczywistą.

Gratulacje z okazji kolejnej udanej premiery przekazał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Dziękuję dyrektorowi, aktorom i pracownikom teatru za to, że w tym szczególnym dla nas roku zrealizowali tak piękny spektakl. Liczę na to, że jak najwięcej przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych zobaczy tę piękną legendę o naszym jelonku, a później z tym spektaklem ruszycie w świat – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że jest pod wrażeniem tego co zobaczył i życząc pracownikom teatru wszystkiego dobrego.

Prapremiera spektaklu była także okazją do wręczenia Teatrowi Lalki i Aktora Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej. – Za to co robicie na rzecz Łomży, ziemi łomżyńskiej i całego województwa podlaskiego serdecznie dziękuję i życzę dalszych sukcesów w dalszym rozwoju – powiedział Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, który w imieniu marszałka Jerzego Leszczyńskiego przekazał wyróżnienie.
Dyrektor Jarosław Antoniuk nie ukrywał, że dla jego zespołu to wielki zaszczyt i honor. – Ta odznaka jest potwierdzeniem, że nasz teatr funkcjonuje nie tylko w Łomży, ale w całym województwie, dlatego, że my staramy się być takim teatrem, który dociera nawet do odległych miejscowości, realizując różne programy, więc dziękujemy za te zaszczytne odznaczenie – powiedział Jarosław Antoniuk.
Dyrektor Teatru Lalki i Aktora podziękował również prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu i jego zastępcy Andrzejowi Garlickiemu za wsparcie, na jakie w tej kadencji samorządu kierowania przez niego instytucja mogła liczyć z ich strony.

W nadchodzącym miesiącu spektakl „Zaczarowany jeleń” można będzie obejrzeć w dniach: 1.10, 2.10, 3.10, 4.10, 5.10, 7.10, 8.10, 9.10, 22.10, 25.10 i 26.10. Zapraszamy!

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment