Z cukrzycą można żyć normalnie

Z cukrzycą można żyć normalnie

W SP 10 zakończyły się XXVI Łomżyńskie Dni Walki z Cukrzycą. Jak co roku nie zabrakło wykładów i prelekcji, można było również zrobić bezpłatne badania profilaktyczne. Obecny na spotkaniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podziękował organizatorom za promowanie idei zdrowia i leczenia cukrzycy.

Łomżyńskie Dni Walki z Cukrzycą od lat organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Rejonowy w Łomży. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało “Cukrzyca dotyczy każdej rodziny”. – Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, spotykają się ludzie chorzy, ich rodziny. Takie spotkania służą przede wszystkim edukacji, zwiększeniu świadomości na zdrowe odżywianie – mówi Bożena Zdrodowska, wiceprezes łomżyńskiego oddziału. Na cukrzycę cierpi od 38 lat, przyjmuje insulinę. Jak podkreśla, to właśnie rodzina jest najważniejsza w rozpoznawaniu objawów choroby i wspieraniu osoby już chorej. – Mogę to potwierdzić na swoim przykładzie, gdyż wiele zawdzięczam swojej rodzinie. W wielu przypadkach pomagali mi najbliżsi, np. przy zasłabnięciach czy wysokich hipoglikemiach – opowiada.

Uczestnicy XXVI Łomżyńskich Dni Walki z Cukrzycą podkreślali, że z tą chorobą można żyć długo, a niezwykle istotna jest przy tym edukacja. Doceniano też rolę profilaktyki, czyli odpowiedniej diety i stylu życia. – Osoby zdrowe powinny się zastanowić, czy cukrzyca jest naprawdę tak daleko od nich, jak im się wydaje? – zadano pytanie. Prelekcję wygłosiła diabetyk Regina Kijewska, przedstawiając sposoby na zapobieganie cukrzycy typu II oraz internista i diabetolog Ryszard Ejsmont, który zapoznał słuchaczy z tematem wczesnej diagnozy i leczenia w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym. Każdy z obecnych mógł również przeprowadzić bezpłatne badania profilaktyczne: cukru, cholesterolu i ciśnienia. Wykonywane były też testy HCV w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych.

Uroczystość była doskonałą okazją do uhonorowania osób działających na rzecz walki z cukrzycą. – Są to ludzie, którzy szczególnie wyróżnili się swoją postawą, niosąc chorym na cukrzycę oraz przyczynili się do rozwoju naszego stowarzyszenia – mówiła Bożena Zdrodowska. “Srebrnym Krzyżem Zasługi” został odznaczony ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczył go wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Kilka osób otrzymało też złote i srebrne odznaki “Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków”. Wręczono ponadto dyplomy uznania “za szczególne zasługi w rozwoju Stowarzyszenia oraz niesienie szczytnej idei pomocy ludziom chorym na cukrzycę” przyznane przez zarząd główny PSD w Warszawie.

– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę wręczyć Państwu te odznaczenia. Poświęcacie swój wolny czas, pomagając drugiemu człowiekowi – powiedział prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, któremu przypadło odznaczanie osób złotymi odznakami “Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabety”. Włodarz miasta podziękował również organizatorom za promowanie idei walki z cukrzycą. – Ta choroba cywilizacyjna dotyka coraz więcej osób. Można powiedzieć, że dotyczy nas wszystkich, bo jeżeli sami jesteśmy zdrowi, to prawie każdy z nas ma w swój rodzinie osoby cierpiące na tę przypadłość. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, uświadamianie ludzi i tymi corocznymi spotkaniami to czynicie, za co serdecznie Państwu dziękuję – mówił gospodarz Łomży zapewniając jednocześnie o swoim wsparciu dla wszelkich inicjatyw na rzecz walki z cukrzycą.

 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Z cukrzycą można żyć normalnie”

  1. Zofia

    Za mało się o tym mówi.

Leave a Comment