Wykorzystać potencjał subregionu łomżyńskiego

Wykorzystać potencjał subregionu łomżyńskiego

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości dobiegło końca I Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego. Drugi dzień poświęcony był możliwościom rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Odbyły się też targi, na których zaprezentowały się poszczególne firmy.

Uczestników międzynarodowego wydarzenia przywitali, wicestarosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski oraz prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego Agnieszka Muzyk. Zastępca prezydenta Łomży w swoim krótkim wystąpieniu nawiązała do pierwszego dnia Forum. – Ten dzień był niezwykle intensywny. Były wykłady, wizyty studyjne w firmach z subregionu łomżyńskiego, które wdrażają u siebie innowacje. Nasi goście zagraniczni byli pozytywnie zaskoczeni, że mamy do zaoferowania tak wiele pod względem gospodarczym – mówiła. Dodała, że nie zabrakło też rozmów kuluarowych, podczas których nawiązywano wiele “bezcennych relacji”. – Słyszałam nawet, że wręcz dochodziło do spisywania kontraktów na serwetkach – żartowała Muzyk.

Część merytoryczna rozpoczęła się od wykładu na temat “konkurencyjności przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej”. Wygłosił go pochodzący z naszego miasta, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Marcin Chludziński. Zanim jeszcze rozpoczpoczął prelekcję zadał pytanie: W jakim miejscu jesteśmy jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy? Okazuje się, że ta pozycja jest bardzo wysoka. Jak podkreślał, na 324 tysiące utworzonych miejsc pracy w pierwszym półroczu tego roku w zakładach produkcyjnych Unii Europejskiej, 223 tysiące powstało w Polsce. – Wygrywamy w wielu obszarach, w których wcześniej nie mieliśmy nic do powiedzenia – przekonywał Chludziński. – Mamy bardzo dobry wskaźnik produkcji przemysłowej, dobrą prognozę PKB. Sprzyja nam koniunktura, ale też poważne traktowanie przedsiębiorczości przez państwo – dodawał, wymieniając przy tym kwestie związane z systemem podatkowym oraz traktowaniem jednakowo “wszystkich podmiotów”. Prezes Chludziński dostrzega potencjał przedsiębiorczości subregionu łomżyńskiego w przetwórstwie rolno-spożywczym. – Dziś Mlekovita czy Piątnica to są poważne europejskie światowe firmy, rozpoznawalne marki, które eksportują i promują nasz kraj – mówił. Dodawał, że najważniejsza jest “otwarta głowa”, pomysł i siła do działania. – Wówczas nie trzeba wyjeżdżać daleko, do Warszawy czy Nowego Jorku. Biznes można robić w Zabielu, Czarnocinie czy Łomży – podkreślał Chludziński.

Punktem kulminacyjnym I Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego była debata “MŚP Subregionu Łomżyńskiego solidnym partnerem współpracy międzynarodowej”. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy pięciu firm subregionu łomżyńskiego. Każdy z nich mówił o swojej działalności, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań i przyszłych wyzwaniach. Na zakończenie prezes firmy Phenicoptere Monika Żochowska opowiedziała o ekspansji globalnej polskiego startupu na podstawie branży kosmetycznej.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment