Wykorzystać potencjał łomżyńskiej siatkówki

Wykorzystać potencjał łomżyńskiej siatkówki

Za ponad miesiąc ruszają rozgrywki trzeciej ligi kobiet Podlaskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Po kilku latach przerwy do ligowych zmagań przystąpi UKS Jedynka Łomża. Zespół prowadzony przez Mirosława Skawskiego oparty jest głównie na juniorkach, które mają się ogrywać pod kątem przyszłorocznych mistrzostw Polski. Najpierw jednak muszą potwierdzić swój prymat w województwie podlaskim.

O przyszłości łomżyńskiej siatkówki z trenerem Mirosławem Skawskim rozmawiał w ubiegłym tygodniu prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Włodarz miasta od początku sprawowania swojej funkcji podejmuje liczne działania wspierające lokalny sport. Podkreśla, że Miasto nie zamyka się na żadną dyscyplinę. – Uważam, że siatkówka kobieca, obok piłki ręcznej, jest również sportem, w której mamy duży potencjał. To dyscyplina, która przy podjęciu racjonalnych działań może rozwinąć się w najbliższych latach – mówi Mariusz Chrzanowski. Dodaje, że budowa silnego ośrodka siatkówki żeńskiej ma rację bytu w kontekście planów budowy nowej hali. Jak dotychczas najlepszym osiągnięciem w historii łomżyńskiej siatkówki były trzy sezony UKS Jedynki w drugiej lidze.

Mimo, że UKS Jedynka została zgłoszona do rozgrywek trzeciej ligi, to priorytetem w tym sezonie będą rozgrywki juniorskie. Zespół seniorski będzie w większości oparty na młodych siatkarkach. Trener Skawski tłumaczy, że w trzeciej lidze mają one zdobywać doświadczenie, które przyczyni się do uzyskania jak najlepszego wyniku w lidze juniorek województwa podlaskiego. – Myślę, że dokoptujemy do nich jeszcze dwie lub trzy starsze siatkarki. Planów na awans jednak nie mamy, bo chcemy to wszystko budować stopniowo – mówi wychowawca pokoleń łomżyńskich siatkarek. Jak podkreśla, celem drużyny w lidze juniorów jest zajęcie miejsca w pierwszej trójce, które dałoby przepustkę do rozgrywek centralnych i możliwość walki o mistrzostwo Polski. Warto dodać, że w prowadzonej przez niego drużynie do lat 18 trenują dwie reprezentantki kadry województwa, która w przyszłym roku weźmie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. – Dawno już nie miałem takiego zespołu. Dziewczyny dysponują świetnymi warunkami fizycznymi, a przy tym posiadają już spore umiejętności – komplementuje swoje podopieczne, które mają za sobą już pierwszy mecz. W ubiegłym tygodniu w hali przy SP 1 pokonały 3-2 Salos Suwałki. Przed młodymi siatkarkami kolejne mecze. W niedzielę 22 października o godz. 11 zagrają znów przed własną publicznością, tym razem zmierzą się z UKS DANEX Siemiatycze. Natomiast rozgrywki seniorskiej trzeciej ligi rozpoczynają się 26 listopada.

Przyszłość siatkówki nad Narwią wydaje się rysować w jaskrawych barwach. Bo oprócz zdolnych juniorek z UKS Jedynki w mieście funkcjonuje, powołana w ubiegłym roku, Łomżyńska Akademia Siatkówki w ramach Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Jest to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej, tworzona przy współpracy z samorządami terytorialnymi. Akademia powstała przy Szkole Podstawowej nr 1, ale w całym projekcie biorą udział jeszcze cztery szkoły: SP 4, SP 5, SP 7 oraz SP 10. Systemem szkolenia objętych zostało już w tej chwili około 200 młodych siatkarek. – Te dziewczynki za kilkanaście lat będą stanowiły o sile naszej siatkówki. Mam nadzieję, że wśród nich doczekamy się także przyszłej reprezentantki kraju – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment