Wojciech Młynarski nie żyje [VIDEO]

Wojciech Młynarski

Nie żyje Wojciech Młynarski – poinformowała rodzina artysty. Na Facebooku jego córka Paulina napisała: “Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy“.

Bard, poeta, artysta kabaretowy, autor piosenek, ale też dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny, 26 marca skończyłby 76 lat.

Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie serca. W pamięci zapisał się jako autor wielu niezapomnianych tekstów, którymi zapewnił sobie miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Jego piosenki “Światowe życie”, “Och, ty w życiu”, “Żorżyk gitarzysta basowy”, “Prześliczna wiolonczelistka”, “Moje serce to jest muzyk” nuciła cała Polska. Największą popularnością cieszył się “oczywiście, niewątpliwie” jego superprzebój “Jesteśmy na wczasach”.

Wojciech Młynarski napisał ponad 2000 tekstów, między innymi do piosenek, które weszły do kanonów polskiej kultury i muzyki rozrywkowej. Pisał dla: Haliny Frąckowiak, Krzysztofa Krawczyka, Michała Bajora, Hanny Banaszak, Krystyny Prońko, Anny German, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Maryli Rodowicz, Alibabek, Ewy Bem, Dwa Plus Jeden, Edyty Geppert, Ireny Jarockiej, Andrzeja Zauchy, Łucji Prus, Kaliny Jędrusik, Krystyny Konarskiej, Haliny Kunickiej, Dany Lerskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Ireny Santor, Skaldów itd.

Wojciech-Młynarski

W jednym z wywiadów o najsłynniejszej bodaj piosence „Róbmy swoje” mówił:
„Najważniejszy w tej piosence wydaje mi się postulat zdrowego rozsądku, że „niejedną jeszcze paranoję/przetrzymać przyjdzie, robiąc swoje”. Żeby się nie dać zwariować, nie dać się uwieść myślom, które są urojone, nierealne. A jeśli chodzi o plan osobisty tej piosenki, to myślę, że trzeba mieć w życiu jakiś mniej więcej nakreślony cel – ku czemu ja zmierzam, co bym chciał osiągnąć. Są pewne linie, których nigdy nie przekroczę. W każdej sytuacji życiowej staram się, tak jak doradzał Słonimski, zachować przyzwoicie. Są alianse, układy, na które nie pójdę, co nie znaczy, że nie znam pojęcia kompromisu. Znam, tylko sam chcę decydować, na ile na ten kompromis pójść. Chodzi o wartości, imponderabilia, które muszą człowiekowi w życiu przyświecać, a zwłaszcza autorowi piszącemu, który ma jakieś ambicje – a ja miałem takie ambicje moralizatorskie. Żeby robić swoje i tyle”.

Wojciech Młynarski od dawna miał problemy ze zdrowiem, jednak nie chciał poddać się operacji. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia sprawiło, że musiał mieć wykonany zabieg. Wojciech Młynarski trafił do szpitala w ubiegłym roku i przeszedł skomplikowaną operację.

Related posts

One Thought to “Wojciech Młynarski nie żyje [VIDEO]”

  1. RIP

    R.I.P. MISTRZ!!!!!!!!!!!!

Leave a Comment