Władze Łomży z wizytą na Litwie

Władze Łomży z wizytą na Litwie

W ostatni weekend w litewskich Solecznikach przebywał Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz jego zastępca Agnieszka Muzyk. Punktem kulminacyjnym wizyty na Litwie były “dożynki”, czyli tradycyjne święto plonów, które ukoronowało całoroczny trud tamtejszych rolników. Soleczniki to jedno z miast partnerskich Łomży.

– Soleczniki to rejon, w którym polskość odczuwa się na każdym kroku. Bardzo wiele osób ma tam silne związki z naszym krajem. To bardzo szczerzy i otwarci ludzie. Było mi niezmiernie miło spotkać się z naszymi rodakami. To ważne, aby podtrzymywać więzi z ludźmi, którym nie jest dane mieszkać w Polsce, ale Polskę mają w sercu – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Co do tego nie ma wątpliwości również zastępca prezydenta Agnieszka Muzyk. W Solecznikach była już po raz trzeci, a drugi rok z rzędu na święcie plonów. Jak mówi za każdym razem, gdy tam przyjeżdża spotyka się z niezwykłą gościnnością. – To są wspaniali ludzie, którzy czują się Polakami. Każdy kontakt z krajem daje im wiele radości. Głód polskości jest tu bardzo odczuwalny. To jest bardzo naturalne – podkreśla Agnieszka Muzyk.

Władze Łomży z wizytą na Litwie

Podczas pobytu na Litwie nie brakowało miłych akcentów. Takim było z pewnością wręczenie podziękowań dla naszych władz za tegoroczną organizację przyjazdu polskich uczniów z Litwy do Łomży. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z naszym krajem. – Te dzieci potrzebowały kontaktu z Polską. Były pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyły – mówił mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz. – Gdy byłam rok temu na dożynkach, obiecałam, że zrobimy wszystko, aby zorganizować ten przyjazd. To się udało i tego powodu wszyscy niezmiernie się cieszymy – mówi zastępca prezydenta Łomży. Podziękowania za wieloletnią współpracę odebrała w imieniu Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Odział w Łomży również Hanka Gałązka, łomżyńska radna i inicjatorka współpracy z rejonem solecznickim.

Władze Łomży z wizytą na Litwie

Święto, które tradycyjnie obchodzone jest po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu zbóż, odbyło się w niedzielę 17 września. Obfitowało w wiele atrakcji. Już od godzin porannych towarzyszył mu kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Punktualnie w samo południe odprawiona została Msza św. dziękczynna, podczas której poświęcono chleb oraz wieńce dożynkowe. W drugiej części – tej mniej oficjalnej – na solecznickiej muszli pojawili się wykonawcy muzyczni z Litwy, Białorusi i Polski. Oprócz naszych władz, w Solecznikach przebywały delegacje z innych zaprzyjaźnionych miast, posłowie z Komisji ds. Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą, senator Artur Warzocha oraz litewscy posłowie i europarlamentarzyści.

Related posts

Leave a Comment