Wieczór Patriotyczny w “Siódemce”

Wieczór Patriotyczny w "Siódemce"

Już po raz szósty w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży odbył się Wieczór Patriotyczny. W jego trakcie uczniowie klas 2c, 3c, 4c i 6c przypomnieli historię naszego kraju, prezentując jednocześnie najważniejsze pieśni od początku polskiej państwowości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Przed rozpoczęciem części artystycznej dyrektor szkoły Iwona Erynk-Cichowicz przypominała, że naszą przyszłością są nasze dzieci. Po jej zakończeniu dodawała, że nie boi się o przyszłość Polski, bo mamy cudowne dzieci. – Ten Wieczór Patriotyczny to spotkanie pokoleń, wspólne uczenie się historii naszego kraju i przypominanie pieśni patriotycznych, które towarzyszyły naszym rodakom w przełomowych momentach dziejowych – mówiła dyrektor SP 7.

Wieczór Patriotyczny w "Siódemce"

W takcie spotkania zaśpiewano kilkanaście pieśni, wśród których były m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „My, pierwsza brygada”, „Piechota” oraz „Boże coś Polskę”. Kwartet Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży pod kierownictwem ks. kanonika Kazimierza Ostrowskiego zaśpiewał m.in. „Bogurodzicę” i „Gaude Mater Polonia”, zaś absolwentka szkoły Urszula Sulkowska wykonała „Hymn Sybiraków”.

Wieczór Patriotyczny w "Siódemce"

– Byłam ogromnie wzruszona, gdy obok mnie przedstawiciel Sybiraków śpiewał słowa tego hymnu: „A myśmy szli i szli dziesiątkowani!”. Dziękuję Sybirakom, że dzisiaj są tu z nami i swoim życiem oraz postawą dają nam lekcję patriotyzmu – mówiła wzruszona Agnieszka Muzyk, zastępca Prezydenta Łomży dodając, że wywózki na Syberię dotykały również mieszkańców naszej ziemi, więc niewykluczone, iż wśród obecnych tu dzieci są takie, których przodkowie również zostali zesłani na „nieludzką ziemię”. Zastępca Prezydenta przekazała dzieciom biorącym udział w oprawie artystycznej kolorowanki „Łomża jak malowana”. Zachęcała rodziców by wspólnie z dziećmi kolorowali zamieszczone tam ilustracje, będące obrazami naszych zabytków, które są świadkami historii naszego miasta. Dziękowała także inicjatorkom tego wieczoru patriotycznego za lekcję patriotyzmu i wzruszenia. – Dziękuję, że pamiętacie Państwo o tym, że szkoła to nie tylko dydaktyka, ale też wychowanie w różnych obszarach: do życia w społeczeństwie, rodzinie, ale również do życia w ojczyźnie, zarówno tej dużej – Polsce, jak i tej małej – Łomży – mówiła Agnieszka Muzyk. Wyraziła również nadzieję, że już za dwa lata uroczystość odbędzie się na nowej sali gimnastycznej, która pomieści jeszcze więcej osób.
Uroczystość przygotowali nauczyciele SP 7 Bożena Wachowska, Ewa Sawicka, Urszula Bobryk, Piotr Zduńczyk oraz instruktorka tańca ROK Justyna Wawrzyniak.

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment