W Łomży pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

W Łomży pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

W piątek 1 marca br. odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W samo południe parlamentarzyści, delegacje władz samorządowych, służby mundurowe i młodzież szkolna złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956. Rano kwiaty zostały złożone równocześnie pod obeliskiem rotmistrza Witolda Pileckiego, pomnikami Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego i Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej oraz tablicą „Pamięć i wdzięczność” ku czci ofiar Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Nowogrodzkiej 5 w Łomży.

W piątek przed południem odbył się również koncert „KOLOR SERCA” w wykonaniu Studia Wokalnego eMDeK i Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży. Wydarzenie, które miało miejsce w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, kierowane było do uczniów łomżyńskich szkół.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w sobotę 2 marca o godz. 17:00, w II Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się spektakl pt. „Wyklęci”, w wykonaniu artystów Teatru Nie Teraz, organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Natomiast w niedzielę, po Mszy św. o godz. 16:00 odprawionej w Katedrze Łomżyńskiej, ulicami naszego miasta przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Stanowi on wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment