Uwaga na złośliwe “potwierdzenia wpłaty” z największego banku w PL

Uwaga na złośliwe “potwierdzenia wpłaty” z największego banku w PL

Ważna informacja!!! Oszuści  tym razem podszywają się oni pod Powszechną Kasę Oszczędnościową Bank Polski. W wiadomościach wysyłanych na skrzynki e-mailowe przestępcy sugerują, że ktoś wpłacił pieniądze na konto adresata. “Prosimy nie odpowiadać na tego typu e-maile, nie otwierać załącznika, nie korzystać z podanych linków i nie udostępniać danych osobowych”

E-mail sugeruje, że ktoś wpłacił na konto jakieś środki. Przestępcy podszywają się pod bank PKO BP i ciekawą sztuczką próbują zmusić nas do pobrania i otworzenia złośliwego pliku. Wiadomość o temacie “Potwierdzenie wpłaty” nie zawiera żadnej treści, a jedynie załącznik: PDF ze złośliwym oprogramowaniem.

Michał Tkaczuk z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Banku PKO BP przesłał w powyższej sprawie następujące oświadczenie, wskazujące jak reagować na tego typu wiadomości:

Bank nie jest autorem tych e-maili. Ostrzegamy, że są to fałszywe wiadomości mające na celu zainstalowanie na komputerze odbiorcy szkodliwych programów podglądających i śledzących jego działania. Prosimy nie odpowiadać na tego typu e-maile, nie otwierać załącznika, nie korzystać z podanych linków i nie udostępniać danych osobowych, loginu i haseł do konta, kodów jednorazowych, jak również danych dotyczących karty płatniczej – PIN-u, kodu CVV. Te dane są do wyłącznej wiadomości klienta. Jeżeli załącznik został otwarty prosimy o niezwłoczny kontakt z naszą bezpłatną infolinią 800 302 302.

Reagujemy natychmiast na każdy sygnał o wysyłce fałszywych maili i każdy przypadek jest przez nas zgłaszany do organów ścigania oraz do międzynarodowych zespołów CERT, które zajmują się zwalczaniem przypadków naruszeń bezpieczeństwa komputerowego, jak również przeciwdziałaniem tego typu oszustwom w przyszłości.

 

Related posts

Leave a Comment