UWAGA JEST ŚLISKO

policja łomża

Panujące obecnie na drogach warunki wymagają od kierowców całkowitej zmiany stylu jazdy. Jezdnia pomimo, że ma czarną nawierzchnię – może być miejscami oblodzona. Pamiętajmy więc o tym, żeby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Zmieniające się z godziny na godzinę warunki pogodowe, padający deszcz, marznące kałuże, powodują to, że drogi są śliskie. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że nawierzchnia jezdni jest czarna, a przyczepność pojazdu do podłoża jest dobra – często właśnie w takich warunkach spotykamy się z miejscowym oblodzeniem jezdni. W przypadku nieostrożnej jazdy pojazd wpada w poślizg, a kierowca traci nad nim panowanie. Dlatego też policjanci apelują o ostrożną, dostosowaną do zmiennych warunków atmosferycznych jazdę. Pamiętajmy, że gdy na drogach jest ślisko, to kierowanie pojazdem wymaga skoncentrowania i zachowania szczególnej ostrożności.

Kierowanie pojazdem w tym okresie wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania ostrożności. Bardzo ważna jest jazda z prędkością bezpieczną, a więc dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze. Przyczyną wielu zdarzeń, do których dochodzi w tym okresie, jest najechanie na inny pojazd. Najczęściej dochodzi do tego podczas hamowania w rejonie skrzyżowań. Aby uniknąć tego typu zdarzeń należy zachowywać bezpieczną odległość od poprzedzającego nas auta, czyli taką, która pozwoli na swobodne zatrzymanie. Drogę hamowania samochodu pozwolą skrócić także opony „zimowe”.

Osoby piesze stanowią w tym okresie szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się po drodze oraz nierzadko niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu potrąceń. Pieszy powinien zdawać sobie sprawę, że wkraczając na jezdnię w takich warunkach tuż przed jadący pojazd powoduje, że kierowca nie jest w stanie z odpowiednim wyprzedzeniem bezpiecznie zareagować. Należy pamiętać również o noszeniu po zmroku elementów odblaskowych, także na terenie zabudowanym, dzięki którym pieszy jest lepiej widoczny.

 

KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment