Uroczyste obchody święta policji w Łomży

Uroczyste obchody święta policji w Łomży

W Łomży odbył się uroczysty apel z okazji obchodów 98 rocznicy powstania Polskiej Policji. Awanse na wyższe stopnie służbowe na Starym Rynku w Łomży otrzymali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Komendy Powiatowej Policji w Grajewie oraz Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. W uroczystości udział wzięli między innymi: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinspektor Daniel Kołnierowicz, a także zaproszeni goście i mieszkańcy.
Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia łomżyńscy, grajewscy oraz kolneńscy policjanci obchodzili dzisiaj uroczystość 98-lecia naszej formacji. Uroczysty apel odbył się na Starym Rynku w Łomży. Poprzedzony został Mszą Świętą w Katedrze św. Michała Archanioła w Łomży, celebrowaną przez Biskupa Pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej – Tadeusza Bronakowskiego.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinspektor Daniel Kołnierowicz, a także poseł na Sejm RP Pani Bernadeta Krynicka. Udział wzięli również przedstawiciele instytucji samorządowych, służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa, pracownicy Policji, rodziny świętujących funkcjonariuszy oraz mieszkańcy miasta.

Dzisiejszy apel był okazją do uhonorowania policjantów, którzy na codzień służą społeczeństwu i dbają o jego bezpieczeństwo. Awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało w tym roku 64 mundurowych z Łomży, 23 z Grajewa oraz 24 funkcjonariuszy z Kolna. W trakcie uroczystości awans na stopień nadkomisarza Policji odebrał również Komendant Miejski Policji w Łomży Pan komisarz Marek Sienkiewicz, a na podinspektora Policji – I Zastępca Komendanta Policji w Grajewie – Pan nadkomisarz Marek Palecki.

Funkcjonariuszom wręczono Medale „Za Długoletnią Służbę”, Odznakę „Zasłużony Policjant” oraz Medale za „Zasługi Dla Pożarnictwa”. Przekazano także odznaczenia i medale związkowe. Były życzenia i chwile wzruszenia. Przemawiający podkreślali, że to ważny dzień dla policjantów, którzy każdego dnia pełnią służbę na rzecz mieszkańców miast Łomży, Grajewa i Kolna oraz całego regionu. Goście podziękowali również funkcjonariuszom i ich rodzinom za trud i poświęcenie w codziennej pracy.

Z myślą o mieszkańcach, którzy odwiedzili miejsce uroczystego apelu, policjanci zorganizowali stoiska profilaktyczne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci. Można było tam obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez policjantów w służbie, zapoznać się z pracą dzielnicowego oraz porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie w trakcie letniego wypoczynku.

Uroczystość uświetniła defilada w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Białymstoku oraz kompanii funkcjonariuszy odznaczonych i mianowanych na wyższe stopnie policyjne. Natomiast oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta z Kolna pod batutą kapelmistrza Pawła Podeszwika.

 

Źródło: KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment