Uroczysta sesja na 599. rocznicę nadania praw miejskich

Uroczysta sesja na 599. rocznicę nadania praw miejskich
Dokładnie 599 lat temu 15 czerwca 1418 roku książę Janusz I Mazowiecki nadał Łomży prawa miejskie. Na pamiątkę tego wydarzenia w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Obrady zdominował temat przygotowań do przyszłorocznych obchodów 600 – lecia nadania Łomży praw miejskich.

W progach pierwszego “ogólniaka” przybywających gości witali gimnazjaliści przebrani w starodawne stroje dworzan z Dworu Książąt Mazowieckich. Znak rozpoczęcia uroczystej sesji dał młody trębacz odgrywając punktualnie o 12 hejnał miasta. Po kilku słowach wstępu przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława Grzymały głos zabrał Prezydent Mariusz Chrzanowski. – Początki grodu nad Narwią sięgają około IX – X wieku. Przez kilka stuleci Łomża dojrzewała do tego, aż stanie się miastem – mówił gospodarz grodu nad Narwią. – Przez wieki następował sukcesywny rozwój Łomży i dziś możemy pochwalić się bogatą historią i tradycją, o której należy pamiętać. Ta rocznica jest wyjątkowa, bo poprzedza przyszłoroczne 600 – lecie nadania praw miejskich Łomży. To doskonała okazja do tego, by pochylić się nad przeszłością, przeanalizować drogę naszych przodków, wykorzystać ich doświadczenie w rozwoju miasta i pomyśleć o przyszłości – kontynuował.

Głównym punktem obrad było przedstawienie przez zastępcę Prezydenta Łomży Agnieszkę Muzyk aktualnego stanu przygotowań do przyszłorocznych obchodów 600. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. – Na zeszłorocznej uroczystej sesji Rady Miejskiej deklarowałam, że za rok padną konkrety dotyczące przygotowań do jubileuszowych obchodów. To też czynię – rozpoczęła swoje wystąpienie Muzyk. – Mam nadzieję, że uda mi się zaspokoić Państwa ciekawość, oczekiwania i odpowiedzieć na nurtujące pytania – dodawała, zapowiadając film promocyjny, który będzie towarzyszył przyszłorocznemu świętu. Jak podkreślała, mimo iż nadanie praw miejskich Łomży ma swoją konkretną  datę – 15 czerwca 1418 r., to jest ono tak ważne w historii miasta, że jego obchody trwać będą przez cały rok, a zainaugurowane zostaną przez Prezydenta Łomży już podczas Sylwestra Miejskiego. Złoży się na nie ogromna ilość przedsięwzięć. Część z nich jest już na końcowym etapie, wiele jest w toku. Do najważniejszych należą:

Uroczysta sesja na 599. rocznicę nadania praw miejskich

– przygotowanie murali na budynkach miejskich w tematyce “w drodze do niepodległej” – myśl przewodnia murali wpisuje się w historię Łomży, ale też w 100 letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która zbiega się rocznikowo z jubileuszem naszego miasta;
– przygotowanie loga obchodów 600 – lecia nadania Łomży praw miejskich;
– przygotowanie i umieszczenie tablic informacyjnych w jęz. polskim i angielskim przy najważniejszych zabytkach Łomży;
– wybicie monety okolicznościowej;
– przygotowanie gadżetów tematycznych – znaczków pocztowych, kartek, datowników, publikacji upowszechniających jubileusz oraz historię Łomży, komiksów historycznych dla uczniów i wiele więcej;
– przygotowanie strony internetowej o mieszkańcach Łomży, zarówno tych żyjących, jak też tych, których odnajdujemy już tylko na kartach historii, a  którzy przyczynili się  i przyczyniają do rozwoju naszego miasta;
– przygotowanie mobilnej mapy Łomży z zaznaczonymi najważniejszymi zabytkami i instytucjami;

Mniejsze bądź większe wydarzenia towarzyszące przygotowują łomżyńskie szkoły i jednostki kultur. Możemy liczyć na przedstawienia, konkursy, wystawy, a wszystko związane oczywiście z obchodami Jubileuszu. Punktem kulminacyjnym wystąpienia Agnieszki Muzyk było odsłonięcie projektu pomnika księcia Janusza I Mazowieckiego. Pomnik ma stanąć w Łomży nie tylko jako “atrakcja” związana z obchodami rocznicowymi, ale też pozostawić zauważalny ślad po tej rocznicy. W tym momencie nie wiadomo jeszcze kto sfinansuje jego budowę. – Mamy nadzieję, że powstanie tego pomnika uwieńczy obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich – podkreślała zastępca Prezydenta Łomży.

Na zakończenie prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz gratulował władzom miejskim daleko posuniętych prac nad obchodami jubileuszu oraz umiejętności pobudzenia mieszkańców do “tak licznego zaangażowania społecznego”. Biskup Tadeusz Bronakowski w swojej wypowiedzi zacytował Cypriana Kamila Norwida mówiąc – “Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć skąd się wyszło”. Natomiast posłanka Bernadetta Krynicka zacytowała słowa Jana Pawła II – “Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Pokazuje to, jak wielkie znaczenie ma pamięć o historii i jak ważne są przygotowania do przyszłorocznych obchodów.

 

Źródło: UM

Related posts

Leave a Comment