Upamiętnili Hankę Bielicką

Upamiętnili Hankę Bielicką

W sobotę 2 marca odbyła się 13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej “Radość spod kapelusza”. W kategorii piosenka największym uznaniem jury cieszyła się białostoczanka Alicja Gudowska, zaś najlepszym recytatorem okazał się Kacper Siwiak z Łukowa. Na scenie Centrum Katolickiego przy parafii Krzyża Świętego w Łomży wystąpiło 39 młodych wykonawców z całego kraju.

Konkurs “Radość spod Kapelusza” organizowany jest od 2007 roku. Na stałe zagościł w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Św. W tym miejscu znajduje się również “Salonik Pani Hani”, gdzie można podziwiać estradowe kreacje i kapelusze najsłynniejszej łomżynianki.

Każdego roku młodzi wykonawcy prezentują swoje umiejętności w dwóch kategoriach: piosenka i monolog-wiersz. W tej pierwszej jury najwyżej oceniło umiejętności Alicji Gudowskiej z Białegostoku, która zaśpiewała “Pteromania Manitoba” K. I. Gałczyńskiego. W kategorii recytatorskiej zwyciężył pochodzący z Łukowa Kacper Siwiak z fragmentem powieści “A jak królem, a jak katem będziesz” Tadeusza Nowaka. Trzecie miejsce zajęła łomżanka Luiza Amelia Sutkowska.

– Czego my oczekiwaliśmy, czego ja właściwie oczekuję od wykonawców, od swoich młodszych kolegów? Oczekuję rozmowy, opowieści o tym, co mnie interesuje, co mnie ciekawi i co mnie dręczy. Ale takiej opowieści świadomej, z taką postawą, że za moją głoszoną prawdę jestem gotów pozwolić sobie uciąć palec, że to jest moja prawda i ja z tą prawdą przychodzę i dzielę się ze swoim rozmówcom – podsumował przewodniczący jury Jan Zdziarski.

Uczestnicy mogą otrzymać również nagrodę Grand Prix. Jury przyznaje ją jako wyraz najwyższego uznania. W tym roku jednak nikt nie otrzymał tego wyróżnienia.

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Upamiętnili Hankę Bielicką”

  1. Anka87

    Wspaniala Łomżanka.

Leave a Comment