TLiA przed nowym sezonem artystycznym

TLiA przed nowym sezonem artystycznym

W sobotę 29 września kolejny sezon artystyczny rozpocznie Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Tego dnia o godz. 17.00 zostanie wystawiona premiera sztuki “Zaczarowany Jeleń”.

Sezon artystyczny 2018/2019 rozpocznie się w odnowionym i wyremontowanym budynku, który w godzinach wieczornych rozświetla wielobarwna iluminacja. – Z pewnością będzie to czas nowych nadziei, wyzwań, planów i przede wszystkim radości ze spotkań z publicznością. Łomżyński teatr od zawsze budował wokół siebie przyjazną przestrzeń kulturalną dla różnych poko­leń, poprzez działania artystyczne oraz wartości pomocne w kształtowaniu najmłodszych widzów. Wyznacznik naszych działań od zawsze stanowi bowiem repertuar, który łączy w sobie uniwersalność, ciekawość, różnorodność, czy też odkrywczość – przekazuje TLiA.

W repertuarze przewidziane są dwie pre­miery. Pierwszą z nich “Zaczarowany Jeleń” – sztukę okolicznościową napisaną na 600-lecie nadania praw miejskich Łomży, widzowie zobaczą już w sobotę 29 września o godz. 17.00. Jest to widowisko teatralne, które wyrasta z kultury, historii i ludowych przypowieści o powstaniu herbu miasta oraz jego legendzie. Drugim spektaklem premierowym będzie “Król Maciuś I” na podstawie książki Janusza Korczaka, podkreślająca moralne postawy i dylematy małego chłopca, zamknięta w swojej narracji oraz bliska relacji dziecko-rodzic.

Na scenę łomżyńskiego teatru po kilku latach powraca spektakl “Szewc Kopytko i Kaczor Kwak” Kornela Makuszyńskiego w adaptacji Jana Wilkowskiego i reżyserii Stanisława Ochmańskiego. Wznowiony będzie również “Magiczny sklep” w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka oraz “Palu­chy i szuflady” w reżyserii Przemysław Jaszczaka. W repertuarze znajdą się także: Karius i Baktus, Miś Tymoteusz, Pasja, Pinokio, Pippi Pończoszanka, Proces, Rosnę oraz Skąd Mikołaj wie? Setną rocznicę odzyskania Niepodległości uczcimy natomiast czytaniem performatywnym “Ścieżki obok drogi”, czyli literackich wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny o Marszałku Józefie Piłsudskim.

W październiku Teatr Lalki i Aktora będzie gościem na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek “Spotkania”, organizowanym przez toruński Teatr Baj Pomorski. W nowym sezonie nie zabraknie występów zagranicznych, pierwszy odbędzie się w litewskich Solecznikach. Łomżyński teatr będzie również organizatorem projektów, takich jak: “Dzyń, dzyń, Mikołaju”, “Łomżyńska Noc Muzeów”, “Ferie z Teatrem”, “Dotknij Teatru”, “Letnia Akademia Teatru”, czy “Pasja – Zbliżenia”.

W przyszłym roku odbędzie się natomiast XXXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, który będzie trwał w dniach 12 – 15 czerwca 2019. Łomża ponownie stanie się miejscem, które skupia portatywne teatry lalkowe i szeroko pojęte teatry formy z całego świata.

 

TLiA Łomża

Related posts

Leave a Comment