TLiA Podlaską Marką Roku

TLiA Podlaską Marką Roku

We wtorkowy wieczór 24 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się gala finałowa plebiscytu Podlaska Marka Roku. W kategorii “Kultura” zwyciężył Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Główną nagrodę odebrali: prezydent miasta Mariusz Chrzanowski oraz dyrektor teatru Jarosław Antoniuk.

Podlaska Marka Roku to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się w naszym regionie. W tym roku o główną nagrodę rywalizowało 21 finalistów w 7 kategoriach. Kapituła wyłoniła ich spośród 183 zgłoszeń. Zwycięzcą w kategorii “Kultura” okazał się Teatr Lalki i Aktora w Łomży. Statuetkę oraz czek o wartości 10 000 zł z rąk marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego odebrali: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz dyrektor teatru Jarosław Antoniuk.

– Teatr jest wizytówką naszego miasta, marką rozpoznawalną również w kraju i zagranicą – mówił gospodarz grodu nad Narwią. Przypomniał, że hasło promocyjne miasta brzmi “Zasmakuj w Łomży” i zachęcał do “zasmakowania” łomżyńskiej kultury podczas najbliższego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Walizka”. Dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk podkreślał, że jest to wielki dzień dla kierowanej przez niego instytucji i całego miasta. – Jesteśmy teatrem miejskim, ale również prowadzimy działalność objazdową między innymi w województwie podlaskim. Cieszę się, że nasza praca została dostrzeżona. Ta nagroda jest bardzo cenna, bo do tej pory w naszym dorobku mieliśmy głównie wyróżnienia artystyczne – powiedział dyrektor, dziękując całemu zespołowi artystycznemu i wszystkim pracownikom teatru.

Łomżyński teatr powstał w 1987 roku. Jarosław Antoniuk kieruje nim od 24 lat. Jest nie tylko gospodarzem i menagerem, ale również twórcą, reżyserem oraz autorem sztuk dla dzieci i młodzieży. W tym czasie aktorzy przenieśli się do nowoczesnej siedziby, a TLiA zyskał miano jednej z najbardziej rozpoznawalnej instytucji kultury w regionie północno-wschodnim – cenionej nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Szczególnie wyjątkowy w działalności teatru był rok ubiegły, w którym obchodził on swój jubileusz 30-lecia istnienia. Jego znakiem rozpoznawczym jest z pewnością Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Walizka”, który rokrocznie przyciąga nad Narew wielu znakomitych artystów z Polski i świata.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment