Szkolenia żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Nowogrodzie [FOTO]

Szkolenia żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Nowogrodzie

Od początku roku minęło siedem tygodni, w trakcie których aż sześć weekendów wypełnionych było szkoleniami żołnierzy OT z województwa podlaskiego. W Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) funkcjonują szkolenia dla kandydatów (podstawowe i wyrównawcze) oraz dla żołnierzy pełniących już służbę (rotacyjne i zintegrowane). Szkolenia dla nowych ochotników realizowane są w dwóch modułach: 16-dniowym (osoby bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 8-dniowym (żołnierze rezerwy). Ostatnie edycje tych szkoleń miały miejsce na przełomie stycznia i lutego.

Szkolenia programowe

Żołnierze, którzy ukończą szkolenia podstawowe i wyrównawcze przechodzą w tryb ćwiczeń programowych. Te prowadzone są w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej od czerwca ubiegłego roku.

Każdy żołnierz TSW szkoli się minimum jeden weekend w miesiącu.

„W 2018 roku szkolenia rotacyjne będą realizowane podczas 42 weekendów we wszystkich pododdziałach brygady” – wyjaśnia mjr Adam Mińko, szef sekcji szkoleniowej 1 PBOT.

 

Od stycznia 2018 roku Terytorialsi ćwiczyli w ośmiu lokalizacjach, głównie na terenie województwa podlaskiego. W miniony weekend szkolenia rotacyjne odbywały się m.in. w 13 batalionie lekkiej piechoty z Łomży. Żołnierze uczyli się taktyki, terenoznawstwa czy łączności wykorzystując do tego środki pozoracji pola walki, ślepą amunicję oraz radiostacje plecakowe TRC 9200.

Szkolenia zintegrowane

Podlascy Terytorialsi pierwsze szkolenia zintegrowane rozpoczną w drugiej połowie maja. Trwają one nieprzerwanie 14 dni i będą prowadzone w warunkach poligonowych.

„Szkolenia zintegrowane umożliwiają wykonywanie zadań, które trudno przeprowadzić podczas zajęć weekendowych. Każdy żołnierz TSW przechodzi jedno takie szkolenie w roku” – dodaje mjr Mińko.

Szkolenia specjalistów

W drugim roku służby, który dla pierwszych pododdziałów 1 PBOT rozpocznie się już
w czerwcu, ochotnicy będą szkolić się w wybranej specjalności wojskowej. Nim to się rozpocznie żołnierze przejdą egzaminy podsumowujące zdobytą wiedzę i umiejętności.

Mobilne Zespoły Szkoleniowe

Istotnym wsparciem dla dowódców są Mobilne Zespoły Szkoleniowe. Tworzą je byli żołnierze Wojsk Specjalnych. Po zakończeniu kariery wojskowej wykorzystują oni swoje doświadczenia dbając o jednolitość procedur szkoleniowych w WOT.

***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce. Brygadą dowodzi płk Sławomir Kocanowski, oficer z 28-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku
i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy TSW. Podlascy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną. Jako pierwsi w WOT wykonywali zadania z zakresu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej 

Related posts

Leave a Comment