Środki na rozwój najmłodszych

Środki na rozwój najmłodszych

Miasto Łomża otrzymało ponad 112 tys. zł dofinansowania w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 “Maluch+”. Umowę z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku podpisał w czwartek 24 maja prezydent Mariusz Chrzanowski.

Program “Maluch+” ogłoszony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada wsparcie dwóch typów działań – tworzenia nowych miejsc opieki oraz funkcjonowania miejsc w instytucjach nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobkach, klubach dziecięcych i dziennych opiekunów. Wsparcie finansowe jest udzielane w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz ze środków Funduszu Pracy.

Do województwa podlaskiego trafią kolejne miliony, po połowie dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów prywatnych. – Wszystkie wnioski, które zostały złożone otrzymały pozytywną opinię – mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodając, że rządowe wsparcie “obniża żłobkowe opłaty rodziców na Podlasiu” i dzięki programowi zaoszczędzą oni ok. 2,5 mln zł.

W 2018 r. w ramach programu “Maluch+” w Podlaskiem powstanie prawie 900 nowych miejsc dla najmłodszych. Dodatkowo 1559 już istniejących zostanie objętych rządowym wsparciem. Z dofinansowania skorzysta łącznie 13 gmin i miast, w tym Łomża. Nasze miasto otrzymało 112 tys. 200 zł w ramach Modułu 2 na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w dwóch żłobkach: nr 1 przy ul. Studenckiej oraz nr 2 przy ul. Spółdzielczej. Obecnie uczęszcza tam 49 maluchów.

– Jest to kolejne wsparcie rządowe, jakie otrzymuje nasze miasto. Urodzeń w Łomży mamy coraz więcej. To pokazuje, że miasto się rozwija, a młodzi ludzie chcą tutaj zostawać i zakładać rodziny, dlatego bardzo ważne jest wspieranie i rozwój placówek dla najmłodszych – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodaje, że w następnych roku Miasto będzie chciało skorzystać z Modułu 1 na utworzenie nowych miejsc w żłobkach.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment