Spotkanie z mieszkańcami w sprawie rozbudowy bulwarów [PROJEKT]

Spotkanie z mieszkańcami w sprawie rozbudowy bulwarów

Na 800-metrowym odcinku w kierunku mostu Hubala mają być rozbudowane bulwary nadnarwiańskie. Projekt drugiego etapu zawiera m.in. ścieżki pieszo-rowerowe, małą gastronomię, boisko do rekreacji sportowej czy place zabaw. O szczegółach jego realizacji mieszkańcy zostali poinformowani w poniedziałek 10 września podczas spotkania konsultacyjnego.

– Nie boimy się dużych, odważnych inwestycji, a o tych najważniejszych chcemy rozmawiać z mieszkańcami. Bulwary od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony łomżyniaków, ale i również osób z okolicznych miejscowości, które przyjeżdżają tam wypocząć – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. – Wspólnie zdecydowaliśmy, żeby rozbudowa bulwarów była realizowana w kierunku plaży miejskiej. Dzięki temu możliwe będzie uaktywnienie strefy rekreacyjnej. Cała inwestycja ma właśnie temu służyć – dodał tłumacząc przy tym również względy ekonomiczne, bo kwota jaką zakładał poprzedni projekt rozbudowy w stronę stadionu miejskiego, nie byłaby do udźwignięcia przez miasto.

Wstępny koszt drugiego etapu rozbudowy bulwarów wynosi około 17 mln zł. Zadanie ma być podzielone na części i realizowane przez najbliższe lata. – Na pewno będziemy szukać też dofinansowań zewnętrznych. Zakładamy ponadto, że niektóre elementy uatrakcyjniania bulwarów będą realizowane poprzez budżet obywatelski – przekazał zastępca prezydenta. W pierwszej kolejności ma być zbudowany wał z ciągiem pieszo-rowerowym. – To pozwoli skomunikować bulwary z plaża miejską i odsłoni piękna panoramę, którą będzie można stąd podziwiać – tłumaczył Andrzej Garlicki. Następnie będą realizowane kolejne etapy, w tym budowa parkingów. Powstanie też sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Sikorskiego. Dodał, że jeszcze w tym roku miasto przystąpi do podziałów geodezyjnych, a w ślad za tym pójdzie nabywanie gruntów. – Na ten cel przeznaczymy maksymalnie 2,5 mln zł.

Bulwary nad Narwią mają stanowić przestrzeń integrującą lokalną społeczność przez stworzenie miejsca do organizowania rozmaitych imprez, jak wystawy plenerowe, festyny, jarmarki oraz z przeznaczeniem na spotkania, pikniki czy rekreację sportową. Znajdą się tam m.in. ścieżki pieszo-rowerowe, mała gastronomia, place zabaw, boisko rekreacyjne do gry w siatkówkę plażową, altanki do spożywania posiłków. – Chcemy, aby powstał plaża miejska z prawdziwego zdarzenia z pełna infrastrukturą – podkreślał prezydent Mariusz Chrzanowski. Będzie też budynek obsługi plaży, w którym znajdą się natryski z przebieralniami, toalety i pomieszczenia magazynowe np. na sprzęt sportowy. Dodatkowo zostaną zamontowane zewnętrzne prysznice jako atrakcja dla dzieci. Teren będzie w pełni przystosowany do osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy spotkania zgłaszali najczęściej swoje obawy dotyczące wylewów rzeki na pobliskie działki, których są właścicielami. Wspominali sytuację z lat poprzednich. – Teren na wale zostanie podniesiony o 2 metry, aż do mostu Hubala. Nie będzie takiej sytuacji, że rzeka zaleje ścieżkę rowerową – rozwiewał wątpliwości projektant Stefan Wyczkowski z firmy Zeneris. Powstanie też zabezpieczenie przed przesiąkaniem wody. – Pozostaje kwestia wody opadowej, która też będzie odprowadzana. Przy samym wale zaprojektowany jest też rów. Ma on za zadanie zebrać całą wodę z położonych wokół działek. Z niego woda będzie odprowadzana do rzeki. Przepusty mają klapy i nie przepuszczą wody – precyzował Krzysztof Święcki, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Łomży. Posiadacze działek będą mieli możliwość również ich podniesienia, jeżeli zdecydowaliby się rozwijać tam działalność gospodarczą.

W załączniku poniżej projekt rozbudowy bulwarów nadnarwiańskich (II etap).

 

UM Łomża

Related posts

2 Thoughts to “Spotkanie z mieszkańcami w sprawie rozbudowy bulwarów [PROJEKT]”

  1. szoferek

    Moje wnuczki może może……………….. kiedyś się doczekają :).

  2. czytelniczka

    Obiecanek ciąg dalszy

Leave a Comment