Ruszył program “Czyste Powietrze”

Ruszył program "Czyste Powietrze"

Rozpoczął się nabór wniosków do rządowego programu “Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Łomży mogą je składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Dofinansowanie lub pożyczkę można otrzymać zarówno na termomodernizację, jak i wymianę źródeł ciepła. Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a Ministerstwo Środowiska przeznaczy na ten cel 103 mld zł.

– Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska. Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł.

Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym i będą one oceniane na bieżąco. Mieszkańcom Łomży w sprawach związanych z wypełnianiem wniosków pomogą pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Włączenie się Łomży w rządowy program mający na celu walkę ze smogiem, to kolejne działanie w kierunku poprawy jakości powietrza w mieście. W tym roku radni przegłosowali już wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego o dofinansowaniu kwotą 300 tys. zł wymiany starych pieców węglowych przez mieszkańców. Mają one być zastąpione tymi na pellet lub gaz.

Na tym jednak nie koniec, bo prezydent Mariusz Chrzanowski zamierza jeszcze złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego o dofinansowanie wymiany indywidualnych źródeł ciepła w projekcie pn. “Modernizacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie miasta Łomża”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Do połowy maja mieszkańcy Łomży mieli termin na zadeklarowanie swojego uczestnictwa. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2019-2020. Zakłada on modernizację systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Więcej informacji na temat programu “Czyste Powietrze” można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment