Ruszył nabór wniosków o wyprawkę szkolną

Stary Rynek Łomża

Od 1 lipca można już ubiegać się o wyprawkę szkolną 300 plus w ramach rządowego programu “Dobry Start”. Na razie jeszcze online, przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz bankowość elektroniczną. Od sierpnia rozpocznie się nabór drogą tradycyjną. W Łomży wnioski będą przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Polnej 16. Zarówno elektronicznie, jak i papierowo należy to zrobić do 30 listopada.

Do składania wniosków online zachęca prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Im wcześniej, tym lepiej. Usprawni to całą procedurę i sprawi przede wszystkim, że środki szybciej zasilą konto rodziców – mówi włodarz miasta, który od początku swojej prezydentury stawia na politykę prorodzinną i realizacja rządowego programu “Dobry Start” ma być kolejnym jej etapem.

W 2016 roku Mariusz Chrzanowski wprowadził samorządowe becikowe w wysokości 500 zł jednorazowego świadczenia wraz z wyprawką miejską. Rodzice nowo narodzonego dziecka otrzymywali szścioczęściowy zestaw, w skład którego wchodziły body, półśpioszki, śliniaczek, łapki niedrapki, czapeczka i myjka z logo miasta oraz maskotka, kultowy już miś Łomżatek. W tym roku jest to kocyk z logiem 600-lecia Miasta Łomża i jubileuszowa moneta oraz dodatkowo – karta rodzinna z pakietem sześciuset minut do wykorzystania w Parku Wodnym lub Pływalni Miejskiej przy ul. Niemcewicza. Inwestuje też w oświatę, co potwierdzają rekordowe środki wydane w ostatnich 3 latach na remonty w placówkach przedszkolnych i szkolnych.

Świadczenie w ramach rządowego programu “Dobry Start” przysługuje rodzicom uczniów do ukończenia 20. roku życia oraz dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, uczących się w szkole do 24. roku życia. Wsparciem zostaną objęte także dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych, domach dziecka czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wyprawka będzie przyznawana niezależnie od dochodu, raz w roku, przed rozpoczęciem szkoły. Warunkiem uzyskania pomocy finansowej jest złożenie wniosku do końca listopada. Trzeba jednak pamiętać, że od momentu jego złożenia a otrzymania środków mogą upłynąć dwa miesiące.

Wnioski drogą online można składać przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową). W Łomży będą one przyjmowane w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego przy ul. Polnej 16, podobnie jak ma  to miejsce w przypadku świadczenia wychowawczego w ramach programu “500 plus” (od 1 lipca można też  już składać wnioski online na nowy okres świadczeniowy). Szacuje się, że z programu “Dobry Start” skorzysta około 4,6 mln dzieci w całym kraju, w Łomży zaś blisko 10 tys.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment