Rusza festiwal “Łomża JA i TY”

Rusza festiwal "Łomża JA i TY"

Już w niedzielę 3 września rusza 5. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich “Łomża JA i TY”. Szczegóły wydarzenia poznaliśmy podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w miejskim Ratuszu.

– Ten festiwal to impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz łomżyńskich wydarzeń oraz świadomość mieszkańców naszego miasta. Jest ona bardzo potrzebna. Aktywizuje bowiem osoby z niepełnosprawnością oraz skłania nas do refleksji nad drugim człowiekiem – rozpoczął konferencję Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Gospodarz miasta sięgnął również pamięcią do ubiegłorocznej inauguracji festiwalu, która odbyła się w Ratuszu. – Były to wzruszające momenty. Pamiętam piękny występ grupy z Rumunii. Niezwykły jest sposób w jaki osoby z niepełnosprawnością potrafią wyrażać swoje uczucia i angażować się w nasze społeczeństwo lokalne – mówił. Dodawał, że organizacja Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich “Łomża JA i TY” pokazuje, że Łomża jest miastem otwartym, gratulując wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie. Obecna na przedfestiwalowym spotkaniu z mediami, jego zastępczyni Agnieszka Muzyk dodała, że integracja społeczna jest niezwykle istotna. – Nic tak nie łączy jak kultura i sztuka. Wydarzenia artystyczne poruszają nas, dają poczucie wrażliwości, empatii – powiedziała.

Katarzyna Kuklińska, prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych “Ja i Ty”, które jest głównym organizatorem festiwalu, zanim jeszcze przeszła do omówienia szczegółów tegorocznej imprezy skierowała szczególne słowa w stronę władz miasta. – Chciałabym podziękować za okazane wsparcie, gdyby nie ta pomoc brakowałoby takiego rozmachu z jakim festiwal jest organizowany – mówiła. W kolejnej części swojej wypowiedzi nawiązała do hasła promującego nasze miasto, czyli “Zasmakuj w Łomży”. – Cieszymy się że postrzegani jesteśmy jako smak tego miasta. Mamy nadzieję, iż z latami następnymi coraz bardziej będziemy ten smak wzbogacać, uintensywniać, bowiem zasmakować w Łomży powinni wszyscy. Smak Łomży niech kojarzy się nie tylko z dobrym jedzeniem, ale z ludzką życzliwością, otwartością i gościnnością. – Bariery i stereotypy wynikają często z niewiedzy, stąd formuła pleneru, wspólnej zabawy i zmagań sportowych. Wszyscy jesteśmy tacy sami, tak samo odczuwamy ból, radość, cierpienie, samotność. Ale wspólnie możemy wiele zmienić – mówiła.

Europejski Festiwal Filmowy i Sztuk Wszelakich “Łomża JA i TY zainaugurowany zostanie w niedzielę 3 września o godz. 16 w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Jak co roku, tak również i tym razem, głównym nurtem festiwalu będą projekcje filmowe. – Filmy zwracają uwagę na inność, potrzebę akceptacji, miłości i pokonywania ograniczeń. Chcemy uwrażliwiać odbiorcę, skłaniać go do refleksji wobec drugiego człowieka – wyjaśnia Katarzyna Kuklińska. Oprócz pokazów filmowych w programie znalazły się także liczne wystawy fotograficzne i malarskie, koncerty, zawody sportowe czy happeningi. Po raz drugi z rzędu przeprowadzona zostanie także loteria fantowa “Zostań Aniołem – podziel się sobą”. Tym razem środki zbierane będą na rzecz podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej przy ul. Rybaki. – Przygotowaliśmy 500 losów, każdy los będzie kosztował symboliczne 5 zł. Każdy los wygrywa, bo dla wszystkich uczestników zostały przewidziane niespodzianki – mówiła Lucyna Antecka, prezes Stowarzyszenia Czas Rozwoju, które w tym roku również włączyło się w organizację festiwalu. Szczytne przedsięwzięcie odbędzie się 10 września w ostatnim dniu festiwalu.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment