Radioaktywny obłok nad Polską po wypadku w instalacji nuklearnej

Radioaktywny obłok nad Polską po wypadku w instalacji nuklearnej

W ostatnim tygodniu września doszło do wypadku w instalacji nuklearnej w Rosji lub Kazachstanie – ogłosił w czwartek francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN. Świadczy o tym izotop promieniotwórczy ruten-106, który na początku października wykryto nad Europą, w tym także nad Polską.

Co to oznacza? – “Nie należy podejmować żadnych działań, a w szczególności przyjmować preparatów z jodem. Najwyższe stężenie rutenu wstępnie oznaczone na terenie Polski wynosi 6,4 mBq/m3. Jest to bardzo niewielka ilość. Oznacza to, że człowiek musiałby wdychać powietrze z wykazanym stężeniem rutenu-106 przez okres wielokrotnie przekraczający czas życia ludzi, aby otrzymać roczną dawkę promieniowania jonizującego uznawaną za bezpieczną (tj. 1 milisievert). Faktem jest, że izotop ten był wykrywalny na urządzeniach pomiarowych przez ok. 2 tygodnie. Po tym okresie jego stężenie spadło i obecnie nie jest wykrywany. Stężenie rutenu 106 nie miało żadnego wpływu na zdrowie mieszkańców Polski” – podsumowują naukowcy z PAA.

Instytut francuski wykluczył możliwość awarii reaktora atomowego, wskazując, że chodzi tutaj zapewne o zakład przerobu paliwa jądrowego lub placówkę medycyny nuklearnej. Jak podkreślił, obłok nie spowodował w Europie żadnego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia ani dla środowiska.

 

foto: IRSN

Related posts

One Thought to “Radioaktywny obłok nad Polską po wypadku w instalacji nuklearnej”

  1. pizd

    To tylko kwestia czasu kiedy znów coś pizdnie na Ukrainie,Rosji itp.

Leave a Comment