Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę [VIDEO]

Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to straszna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał się o tym 13-letni wówczas Sebastian z Pisza, który został ukąszony przez zarażonego kleszcza. Zwykłe ugryzienie zakończyło się paraliżem – od tego czasu chłopiec jest przykuty do łóżka. Rodzinie można pomóc przetrwać trudny czas przekazując pieniądze potrzebne na opiekę oraz rehabilitację.

Sebastian przed chorobą był bardzo aktywnym chłopcem: grał w piłkę, pływał, uprawiał sporty walki oraz jeździł na rowerze. Wraz z ojcem lubił spędzać czas na łonie natury, czego wynikiem  były wspólne wyprawy na ryby i na grzyby. Dla wesołego i energicznego dziecka świat zatrzymał się latem 2013 roku z chwilą ugryzienia przez kleszcza. Pomimo, że pasożyt został niezwłocznie usunięty z ciała Sebastiana przez jego mamę, zdążył zainfekować organizm chłopca.

 

Dlaczego warto się szczepić?

Rodzice Sebastiana mówią o tym co spotkało ich syna, bo chcą przestrzec innych przed zagrożeniem. Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę, ale też inne groźne schorzenia m.in. Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Szybkie usunięcie pajęczaka może uchronić organizm przed zakażeniem boreliozą, ale nie uchroni przed KZM, gdyż wirus tej choroby znajduje się w ślinie kleszcza i do zarażenia dochodzi tuw momencie ukąszenia. Na Kleszczowe Zapalenie Mózgu nie ma efektywnej terapii. Chorobie można zapobiegać unikając kontaktu z kleszczami. Skutecznąformą profilaktyki jest też szczepienie ochronne.

Link do filmu o Sebastianie:

Od wielu lat pomagamy dzieciom dotkniętym chorobami infekcyjnymi układu nerwowego. Niestety ciągle spotykam się z opiniami, że w Polsce nie warto zajmować się zapaleniami mózgu, bo mało dzieci na nie umiera – mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji „Aby żyć”. Doskonale wiem, przez co przechodzą rodzice Sebastiana, bo blisko 12 lat temu moja córka cudem wyszła z zapalenia opon mózgowych. Życie każdego dziecka jest bezcenne i zawsze musimy o nie walczyć – apeluje Prezes Fundacji „Aby żyć”.

 

Jak można pomóc Sebastianowi?

Opieka i rehabilitacja Sebastiana są bardzo kosztowne. Chłopcu można pomóc wpłacając pieniądze poprzez Fundację „Przyszłość dla Dzieci”, która zajmuje się publiczną zbiórką na rzecz dzieci wymagających leczenia i rehabilitacji.

Link do podstrony Fundacji „Przyszłość dla Dzieci” dotyczącej Sebastiana:

http://przyszloscdladzieci.org/podopieczny/237/Sebastian

Rodzice chłopca wciąż wierzą, że ich syn odzyska sprawność i będą mogli wspólnie cieszyć się pełnią życia.

 

Kampania edukacyjna dotycząca Kleszczowego Zapalenia Mózgu

Fundacja „Aby Żyć” prowadzi kampanię edukacyjną, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat Kleszczowego Zapalenia Mózgu. W tym roku realizowana jest trzecia edycja kampanii, nad którą honorowy patronat objęły: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Główny

 

Źródło: Fundacja „Aby żyć”

Related posts

Leave a Comment