Przeczytajmy wspólnie “Wesele”

Przeczytajmy wspólnie "Wesele"

Już w sobotę 2 września odbędzie się finał 6. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą będzie “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Łomżyńska inicjatywa rozpocznie się o godz. 10.00 przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13. Do wspólnego czytania może przyłączyć się każdy, weźmie w nim udział także Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Akcja została zainicjowana lekturą “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W tym roku internauci wybrali “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. – Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. (…) Dziś w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielska literatura stanowi integralną część narodowej kultury – napisał w liście inaugurującym tegoroczną inicjatywę Prezydent RP Andrzej Duda. – Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – przekazuje Prezydent RP.

Przeczytajmy wspólnie "Wesele"

Czytanie fragmentów najsłynniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego rozpocznie się o godzinie 10.00 przed budynkiem MBP przy ul. Długiej 13. W programie nie zabraknie również zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych, konkursu czytelniczego “Wokół Wyspiańskiego”, odbędzie się ponadto kiermasz książek. Wszystkie osoby, które przybędą na Narodowe Czytanie z własnymi egzemplarzami “Wesela” będą mogły opieczętować je pamiątkową pieczęcią.

Łomża,"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego,Narodowe Czytanie,kultura Łomża,wiadomości Łomża

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment