Program obchodów rocznicy Bitwy w Czerwonym Borze

Program obchodów rocznicy Bitwy w Czerwonym Borze

W niedzielę 24 czerwca 2018 r. w Wygodzie oraz 1 lipca w Czyżewie i Czerwonym Borze odbędą się obchody 74. rocznicy Bitwy w Czerwonym Borze oraz 70. rocznicy śmierci ppłk. Władysława Żwańskiego ps. “Błękit”, “Iskra”, Komendanta Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Białystok.

W programie:
24 czerwca w Wygodzie:
9.30 – prelekcja dr. hab. Krzysztofa Sychowicza,
10.00 – uroczysta Msza Święta w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Wygodzie w intencji poległych partyzantów,
11.15 – odsłonięcie i poświęcenie nowej, uzupełnionej tablicy na pomniku, apel poległych, salwa honorowa,
12.00 – część artystyczna, mini obozowisko partyzanckie.

1 lipca  w Czyżewie:
10.00 – Msza Św. w Kościele p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Czyżewie w intencji ppłk. Władysława Żwańskiego ps. “Iskra”, “Błękit”,
11.00 – defilada z udziałem grup rekonstrukcyjnych i motocyklowych,
11.15 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości,
12.00 – przejazd do Dąbrowy Tworek i uroczystości pod pomnikiem w miejscu śmierci ppłk. Władysława Żwańskiego,
15.00 – inscenizacja historyczna Bitwy w Czerwonym Borze z udziałem ponad 100 rekonstruktorów – ośrodek Grom Group w Czerwonym Borze.

Władysław Żwański herbu Rawicz ps. „Błękit”, „Butrym”, „Iskra”. Ur. 10 lipca 1896 r. w Widziszkach na Litwie. Zm. 1 lipca 1948 r. W Dąbrowie-Tworkach. Podpułkownik Wojska Polskiego, oficer Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, ostatni komendant Okręgu Białystok NZW. Kawaler Orderu Virtuti Militari za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie zasłużył się zdobyciem pociągu pancernego „Kommunar”. W okresie międzywojennym w stopniu majora pełnił m.in. funkcję dowódcy batalionu w 71 pułku piechoty w Zambrowie. W momencie wybuchu II wojny światowej komendant garnizonu Grodzisk. Od 1942 r. oficer Narodowych Sił Zbrojnych. Od 1945 r. szef sztabu Komendy Białystok Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Od kwietnia 1946 r. pełnił funkcję komendanta Okręgu NZW Białystok. 1 lipca 1948 r. zamordowany przez grupę likwidacyjną Urzędu Bezpieczeństwa we wsi Dąbrowa-Tworki. Miejsce pochówku ppłk. Władysława Żwańskiego nie jest znane.

W załączeniu opis bitwy w Czerwony Borze.

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment