Program Mieszkanie Plus rusza w Łomży

Program Mieszkanie Plus rusza w Łomży

We wtorek 7 listopada do programu rządowego Mieszkanie Plus – jako pierwszy samorząd w kraju – dołączyła Łomża. Na terenie miasta powstaną dwa bloki, w których znajdzie się łącznie 115 mieszkań na wynajem o atrakcyjnym czynszu. Na tym jednak nie koniec, bo planowane są kolejne inwestycje.

List intencyjny na placu przy Przedszkolu Publicznym nr 5 podpisali: prezydent miasta Mariusz Chrzanowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala. Miejsce nie było przypadkowe, bo to właśnie przy ul. Sikorskiego na terenie obecnego przedszkola, ma stanąć jeden z bloków z 62 mieszkaniami na wynajem. W planach jest też nowa placówka przedszkolna zlokalizowana na parterze budynku. – Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, w większości z młodymi małżeństwami, odnośnie takiego rozwiązania. Niemal wszyscy stwierdzili, że chcieliby w tym miejscu zamieszkać – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski. Nowe przedszkole zyska przestrzenne warunki dla dzieci, gdyż będzie większe od obecnego, które wymaga remontu i sporych nakładów finansowych. Włodarz Łomży wyraził nadzieję, że ta inwestycja stanie się “sztandarową” w realizacji całego programu rządowego w mieście. Rozpocznie się ona najprawdopodobniej jesienią przyszłego roku. Jeszcze wcześniej, bo wiosną zostanie wbita pierwsza łopata przy ul. Rubinowej, gdzie powstaną 53 lokale na wynajem. To nie wszystko, bo prowadzone są już zaawansowane rozmowy dotyczące budowy kolejnych mieszkań przy dawnych terenach PKP, pomiędzy ulicami: Kolejową i Sikorskiego. – Te tereny są mocno zdegradowane i chcieliśmy zagospodarować je pod budowę od samego początku. Jednak nie pozwalały na to warunki prawne. Teraz jest to już możliwe dzięki wejściu w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości – mówił zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, który zajmuje się sprawami inwestycji w mieście.

– Od samego początku widać duże zainteresowanie programem rządowym Mieszkanie Plus. Chcemy realizować go w jak najszerszym zakresie. Liczę na to, że będzie to argument dla młodych małżeństw do pozostania i zamieszkania w Łomży – mówił prezydent. Jego zastępca Andrzej Garlicki również nie ma wątpliwości, że jest to przedsięwzięcie bardzo potrzebne i konieczne dla mieszkańców grodu nad Narwią. “Batalia” o tanie mieszkania dla Łomży rozpoczęła się ponad rok temu, przypomniała o tym posłanka Bernadeta Krynicka. – Mimo różnych komentarzy, że jest to niewiarygodne i niemożliwe, nasze marzenia się ziściły. Te mieszkania powstaną – podkreślała, gratulując władzom miasta skutecznego działania.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zaznaczał, że bardzo ważne jest to, żeby inwestycje nie powstawały “gdzieś w polu, nie były takimi, które poza czterema kątami nic człowiekowi nie dadzą”. – Chcemy, aby budowa tych mieszkań wpisywała się w krajobraz miasta, komunikację czy tak jak w tym przypadku w funkcję użyteczności publicznej – mówił Tomasz Żuchowski. Dodał, że Mieszkania Plus, wbrew niektórym opiniom, nie są gorszymi od tych standardowych, a wręcz przeciwnie. – Są one pełnowartościowe, o kompletnym standardzie i wyposażeniu – przekonywał. Jak poinformował połowa z blisko trzydziestu tysięcy mieszkań, które w ciągu najbliższych dziesięciu lat powstaną w naszym kraju, będzie miała czynsz normowany. Wyniesie od 10 do 20 złotych. Przyszli lokatorzy skorzystają z dwóch opcji najmu. W pierwszym przypadku umowa będzie zawierana na okres 15 lat, bez opcji dojścia do własności, w drugim zaś zostanie podpisana na 30 lat, co stworzy możliwość wykupu mieszkania na własność na preferencyjnych warunkach.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment