Prezydent Łomży z rządową wizytą w Bułgarii

Prezydent Łomży z rządową wizytą w Bułgarii

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wziął udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym, które odbyło się 20 września br. w Sofii. Uczestniczyła w nim Premier polskiego rządu Beata Szydło, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik oraz liczna delegacja biznesmenów z naszego kraju. W bułgarskiej stolicy podpisane zostało też porozumienie dotyczący współpracy między Łomżą, a gminą Pawlikeni.

W trakcie Forum Gospodarczego głos zabierał również Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który w swoim wystąpieniu mówił o walorach gospodarczych Łomży. – Odbyłem także rozmowy B2B z bułgarskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestowaniem w Polsce oraz organizacjami odpowiedzialnymi za kontakty międzynarodowe – informuje Prezydent.

Po wystąpieniach Premier RP Beaty Szydło i Premiera Bułgarii Bojko Borisowa doszło do podpisania umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Łomżą i Pawlikeni. To 30-tysięczna gmina położona pomiędzy Sofią i Warną. Jest regionem rolniczym z dużą ilością firm działających w branży rolno-spożywczej i budowlanej. – Chcemy wspólnie rozwijać współpracę na płaszczyźnie projektów gospodarczych, wymiany młodzieży oraz w dziedzinach kultury i sportu. Planujemy poszukać możliwości wspólnego aplikowania o środki unijne na realizację inwestycji – deklaruje Mariusz Chrzanowski.

Prezydent zapowiedział również organizację w ramach przyszłorocznych „Łomżyńskich wakacji” wydarzenia, podczas którego mieszkańcom Łomży będzie przybliżona kultura, kuchnia i obyczaje państw, z których wywodzą się miasta współpracujące z Łomżą. – Jestem już po wstępnych rozmowach w tej sprawie z Ambasadorem Bułgarii w Polsce oraz Konsulem Honorowym. Mam nadzieję, że będzie to impreza cykliczna – informuje Mariusz Chrzanowski. Dodaje, że w ramach obchodów 600-lecia chce zapoczątkować także organizację turnieju młodzieżowego w piłkę nożną pod nazwą „Łomża Cup”, w którym wezmą udział drużyny z miast partnerskich.

Prezydent Łomży dziękuje Witoldowi Karczewskiemu – Konsulowi Honorowemu Republiki Bułgarii w Białymstoku i jednocześnie prezesowi Podlaskiej Izby Przemysłowo-Handlowej za pomoc w organizacji wyjazdu. To dzięki jego staraniom udało się nawiązać kontakt z bułgarskim miastem. – Ten człowiek jest instytucją w podlaskim biznesie, osobą szanowaną i cenioną zarówno w kraju jak i zagranicą. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla Mariusz Chrzanowski.

Wydarzenie w Sofii miało dużą rangę polityczną. Z grupą polskich biznesmenów przyleciała tam bowiem premier Beata Szydło. W obradach dotyczących rozwijania współpracy gospodarczej między obydwoma krajami wziął udział także premier Bojko Borisow. Szefowa polskiego rządu zachęcała bułgarskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. – Jesteśmy dobrym rynkiem, krajem bezpiecznym, rozwijającym się, przyjaznym i sądzę, że znajdziecie Państwo u nas dobry klimat do inwestowania – mówiła Beata Szydło. Warto wspomnieć, iż w tej chwili na polskim rynku działa już około 700 bułgarskich firm.

Bułgaria od ponad 10 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Coraz mocniej rozwija się też wymiana handlowa między naszymi krajami. Polska jest importerem głównie urządzeń mechanicznych i elektrycznych, materiałów i wyrobów włókienniczych, artykułów spożywczych, w tym win i tytoniu. Z kolei Bułgarzy pozyskują od nas wyroby włókiennicze, chemikalia i produkty rolno-spożywcze.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment