Preludium festiwalowe Łomżyńskich Filharmoników – Sacrum et Musica 2017

Preludium festiwalowe Łomżyńskich Filharmoników – Sacrum et Musica 2017

W niedzielę 20 sierpnia 2017 roku o godzinie 13:00 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła odbędzie się koncert zapowiadający 13. już edycję Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Jako solistka wystąpi znakomita mezzosopranistka Karolina Kuklińska oraz wspaniały skrzypek Stanisław Kuk. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego.

Karolina Kuklińska jest solistką Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Absolwentka Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie śpiewu prof. C. Szyfmana. Zdobyła wyróżnienie w X Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim „Aria i Pieśń Wieczorna” oraz nagrodę specjalną Związku Szlachty Polskiej. Została laureatką III nagrody w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej I. Branickiej. W I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie zdobyła wyróżnienie, zaś w VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Złote Głosy” otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie arii Aldonzy z musicalu „Człowiek z La Manchy” M. Leigha. Brała udział w warsztatach mistrzowskich prowadzonych przez O. Pasiecznik, J. Laszczkowskiego, M. Rzepkę, L.A. Mroza, I. Perfiliewa, J. Janucik, J. Rappé, A. Radziejewską oraz J. Fraksteina. Jeszcze podczas studiów występowała na deskach sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej w musicalu „Królewna Śnieżka” w reżyserii J. Krutula.

Stanisław Kuk urodził się w Bielsku Białej, gdzie rozpoczął naukę gry na skrzypcach pod kierunkiem Jana Szurmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w miejscowym Liceum Muzycznym w klasie skrzypiec Jana Dunikowskiego. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Pawła Świętego. Umiejętności swe doskonalił pod kierunkiem profesorów: Wolfgaga Marschnera, Ruggiero Ricci, Wandy Wiłkomirskiej, Wladimira Awramowa, Renato de Barbieri, Idy Haendel. Brał udział w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Muzycznych.
Był współtwórcą i koncertmistrzem Śląskiej Orkiestry Kameralnej, która odnosiła znakomite sukcesy w kraju i za granicą, wielokrotnie koncertując w najsłynniejszych salach koncertowych Europy. Jest także koncertmistrzem Bielskiej Orkiestry Kameralnej. Współpracował z Polską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Jerzego Maksymiuka, Polską Filharmonią Kameralną pod dyr. Wojciecha Rajskiego, a także z wieloma orkiestrami w całej Europie (m.in. z niemieckimi).
Stanisław Kuk brał udział w nagraniach wielu płyt kompaktowych, nagraniach radiowych i telewizyjnych. Wielokrotnie występował w kraju i za granicą jako solista i koncertmistrz. Nadal występuje gościnnie jako koncertmistrz Międzynarodowej Orkiestry Festiwalowej w Berlinie.

W programie koncertu usłyszymy między innymi Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta, Lato z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego oraz fragmenty oratoriów Antonio Vivaldiego i Józefa Haydna.

Koncert odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia o godzinie 13:00 w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła, ul. Dworna 25. Wstęp wolny.

 

 

tekst i foto: FKWL

Related posts

Leave a Comment