Powstanie Via Baltica koło Łomży

Powstanie Via Baltica koło Łomży

W Urzędzie Miejskim w Łomży podpisane zostały umowy na realizację dwóch „łomżyńskich” fragmentów trasy Via Baltica. Odcinek pomiędzy węzłem Kolno i Stawiskami za ponad 288 mln zł zrealizuje firma Strabag, zaś odcinek pomiędzy Stawiskami i Szczuczynem za 342 mln zł wykona firma Budimex. Dzięki temu już pod koniec 2020 roku można będzie przejechać nową, 34-kilometrową dwujezdniową drogą ekspresową.

Na podpisanie umów do łomżyńskiego Ratusza, oprócz przedstawicieli wykonawców, przybyli: Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Wiceminister Marek Chodkiewicz, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk oraz dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Wojciech Borzuchowski. Obecni byli również posłowie Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski i Bernadeta Krynicka. W spotkaniu uczestniczyli także Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Andrzej Garlicki.

Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że Via Baltica jest szlakiem komunikacyjnym, prowadzącym od Warszawy przez Łomżę w kierunku państw nadbałtyckich. – Dzisiejsze wydarzenie potwierdza, że rząd Prawa i Sprawiedliwości z wielką determinacją pragnie dotrzymać wcześniej danego słowa – mówił minister odnosząc się do zapewnień Premier Beaty Szydło o budowie Via Balticy. Podkreślał zaangażowanie w powstanie tej trasy wielu polityków, parlamentarzystów, samorządowców i za nie dziękował. Zapowiedział również, że na przełomie grudnia i stycznia podpisane zostaną umowy z wykonawcami kolejnych odcinków, a do końca 2021 roku cała Via Baltica zostanie zrealizowana. Minister Andrzej Adamczyk podziękował również za pracę pracownikom GDDKiA. – To dzięki ich zaangażowaniu w realizację zadań możliwe było przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie przetargu oraz wyłonienie wykonawców – mówił, dziękując także Premier Beacie Szydło i Wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, za zwiększenie limitu wydatków na budowę dróg w Polsce.

Zarówno Minister Adamczyk, jak i Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Marek Chodkiewicz podkreślali, że są to pierwsze z umów, w które wplecione zostały nowe relacje między zamawiającym, a wykonawcą. – To system zabezpieczeń, szczególnie wykonawców i zamawiającego, rozłożenie ryzyk tak, by wykonawca nie pozostał sam na placu budowy. To wreszcie zabezpieczenia dotyczące podwykonawców – mówił Wiceminister Marek Chodkiewicz. – Te dwie umowy są podpisywane z dosyć sporym wyprzedzeniem, gdyż pierwotnie planowano je podpisać w styczniu przyszłego roku, co pokazuje, że prace nad Via Balticą przyspieszają – mówił Wiceminister Marek Chodkiewicz. Poinformował, że oba odcinki drogi ekspresowej będą miały dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas rozdziału o szerokości 5 metrów, nawierzchnię z betonu cementowego oraz obciążenie 115 kN/oś.

Powstanie Via Baltica koło Łomży

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad przekonywał, że wybrani w przetargu wykonawcy są gwarantem dobrej jakości i szybkiego wykonania inwestycji. – Mam nadzieję, że ten termin założony w umowie będzie dotrzymany. Za około rok gotowa powinna być dokumentacja, a zakończenie prac może nastąpić pod koniec 2020 roku – mówił Krzysztof Kondraciuk. Jego zdaniem budowa drogi przyczyni się do zwiększania bezpieczeństwa w ruchu, a aktywizacja terenów przyległych będzie postępowała w dużo większym stopniu niż dotychczas. Dodał, że pieczę nad sprawną realizacją inwestycji będzie sprawował białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Dziś jest kolejna ważna data w historii naszego miasta. W październiku ubiegłego roku premier Beata Szydło skierowała do realizacji łomżyńskie odcinki drogi ekspresowej S61. Po roku widać, ile zostało już w tej kwestii zrobione i te hasła, które przyświecały przez poprzednie lata wreszcie są realizowane i to w bardzo szybkim tempie – powiedział Prezydent Łomży. Dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od samego początku założył w swoich działaniach politykę zrównoważonego rozwoju kraju i to realizuje. – My mieszkańcy Łomży odczuwamy to poprzez środki, które do Łomży zaczynają napływać. Mam tu na myśli inwestycje drogowe, Halę Kultury czy Filharmonię. To wszystko przyczynia się do rozwoju naszego miasta. W następnym roku mamy wielki jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich dla Łomży i myślę, że powstanie obwodnicy miasta będzie krokiem milowym w jego rozwoju. Na koniec przekazał ministrowi Adamczykowi i wiceministrowi Chodkiewiczowi symboliczny kask i kamizelkę, jako symbole bezpieczeństwa. – Jak powstanie obwodnica, poprawi się bezpieczeństwo i komfort życia naszych mieszkańców – podsumował włodarz miasta.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment