Polsko-szwedzka wymiana doświadczeń

Polsko-szwedzka wymiana doświadczeń

W Łomży są po raz czwarty, przyjechały w ramach projektu “Ekologia na co dzień w wychowaniu przedszkolnym z wykorzystaniem filozofii Reggio”. Z nauczycielkami ze szwedzkiej Sigtuny – Kristiną Charachi, Julią Lindahl i Leną Karlsson spotkał się prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

Projekt dotyczy wzajemnej wymiany doświadczeń nauczycieli, która rozpoczęła się w ubiegłym roku i potrwa jeszcze przez kolejny. Jego liderem jest Przedszkole Publiczne nr 8 w Łomży. – Podczas tej wizyty szwedzcy pedagodzy jako eksperci obserwują zajęcia edukacyjne naszych nauczycielek, które wdrażają do swojej pracy metodę Reggio. Zewnętrzne doradztwo dostarcza nam wiele cennych wskazówek, pomysłów, które chcemy przenieść do pracy z naszymi dziećmi – tłumaczy Agnieszka Bućkowska, dyrektor PP 8.

Prezydent Mariusz Chrzanowski dopytywał o metody nauczania przedszkolnego w Szwecji. Okazuje się, że w krajach skandynawskich dużą popularnością cieszą się tzw. przedszkola na świeżym powietrzu. – Dzieci mają drzemki na zewnątrz nawet przy niższych temperaturach. Jest to bardzo dobry sposób na zahartowanie młodego organizmu i wzmocnienie jego odporności – przekonywały Szwedki dodając, że współpraca z łomżyńskim przedszkolem rozwija się bardzo dobrze, a w Łomży czują się znakomicie.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment