Polskie wojsko świętuje [FOTO]

Polskie wojsko świętuje

W przeddzień Święta Wojska Polskiego, na terenie Warsztatów Technicznych Łomża odbył się uroczysty apel stanów osobowych Warsztatów Technicznych, Grupy Zabezpieczenia Łomża 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego Białystok, Wojskowej Komendy Uzupełnień i znajdującego się na etapie organizacji Batalionu Obrony Terytorialnej. Były okolicznościowe przemówienia, wojskowe wyróżnienia za zaangażowanie, terminowe i rzetelne wykonywanie zadań służbowych, podziękowania dla osób cywilnych wspierających wojsko oraz Apel Pamięci Oręża Polskiego. Przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci i harcerze złożyli także kwiaty. Następnie miała miejsce impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.

Polskie wojsko świętuje

Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Marek Niedźwiedzki podkreślał, że podczas tej uroczystości oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli za ojczyznę w całej naszej historii. – Wolność i niepodległość stanowią dla nas wartość najwyższą. Wojna z 1920 roku w sposób nadzwyczajny zjednoczyła Polaków, którzy czując smak i cenę świeżo odzyskanej niepodległości, murem stanęli w jej obronie, budując jedność bez patrzenia na dzielące ich różnice – mówił mjr Marek Niedźwiedzki.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypominając łacińską maksymę „jeśli chcesz pokoju, gotuj się do wojny” podkreślił zwiększane przez obecny rząd środki na zbrojenia. -Trwa restrukturyzacja polskiej armii i zacieśniane są sojusze międzynarodowe. Skorzysta na tym również i nasze miasto, przez całe dziesięciolecia związane z wojskiem. Choć w ostatnich kilku latach trwała degradacja łomżyńskiej jednostki, to ta sytuacja się już zmienia – mówił Mariusz Chrzanowski zaznaczając, że w ramach batalionu Brygady Obrony Terytorialnej utworzona zostanie w Łomży kompania, a na początku wrześniu przysięgę na Starym Rynku złożą Wojska Obrony Terytorialnej. Dziękował również żołnierzom za służbę na rzecz obronności naszego kraju. – W imieniu swoim oraz wszystkich mieszkańców naszego miasta dziękuję za pracę, poświęcenie oraz owocną i twórczą obecność w Łomży. Życzę wielu sukcesów, satysfakcji, uznania, zadowolenia, a przede wszystkim pokoju w naszej umiłowanej ojczyźnie – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski.

Polskie wojsko świętuje

Polskie wojsko świętuje

Obecny na uroczystości biskup Tadeusz Bronakowski zwracał uwagę, że to od naszej postawy, wyborów, zaangażowania i ofiary zależy los Polski. – Dzisiaj zagrożeniem dla naszej ojczyzny jest nie tyleż wroga armia, co nasze narodowe wady i grzechy, takie jak niezgoda, cwaniactwo i wszelkiego rodzaju używki. Niech nasz współczesny, nowoczesny patriotyzm będzie dowodem wdzięczności i szacunku wobec bohaterów sierpnia 1920 roku. Dzisiaj patriotyzm to nie rzewne, czy nawet najpiękniejsze słowa, to przede wszystkim nasze codzienne czyny – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślając, że wolny naród mogą stworzyć tylko wolni ludzie. Dziękował również władzom Łomży za wspaniały, rodzinny wzór obchodów święta miasta. Jego zdaniem jest to prawdziwe działanie patriotyczne, bo broniące Polaków przed zniewoleniem i terroryzmem obcego, międzynarodowego lobby rozpijającego naród. – A każdy, kto rozpija naród, nie ma prawa płakać nad grobami bohaterów – dodawał.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Poseł Lech Antoni Kołakowski oraz Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych. Odczytane zostały także listy od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego oraz Szafa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusza Łukowskiego.

Polskie wojsko świętuje

Polskie wojsko świętuje

Polskie wojsko świętuje

Po części oficjalnej na terenie Warsztatów Technicznych odbył się piknik „Wojsko na swojsko”. – Jest to impreza „na spocznij”, rekreacyjna, muzyczna, z występami artystycznymi, gdzie częstujemy grochówką i kiełbasą z grilla. Chodzi o to, żeby to święto nie tylko było ważne z powodu tej zawsze potrzebnej zbiórki Wojska Polskiego, ale by była tworzona wokół niego jakaś otoczka – mówił ppłk Ryszard Matuszewski . Podkreślał, że Warsztaty Techniczne są jednostką logistyczną nakierowaną na remont i konserwację sprzętu wojskowego, znajdującego się na wyposażeniu wojsk lądowych. Dlatego mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia z bliska czołgów, bojowych wozów piechoty, sprzętu łączności, saperskiego, chemicznego oraz uzbrojenia wojskowego.

 

UM Łomża

Related posts

One Thought to “Polskie wojsko świętuje [FOTO]”

  1. szoferek

    Wszędzie panowie w sutannie.

Leave a Comment