Piaski i Podleśna otwarte! Święto mieszkańców os. Maria

Piaski i Podleśna otwarte! Święto mieszkańców os. Maria

Data 2 września 2017 roku bez wątpienia zapisze się dużymi zgłoskami w historii mieszkańców osiedla Maria. Tego dnia odbyło się oficjalne otwarcie wybudowanych ulic – Piaski i Podleśnej. Na ten moment czekano tam bardzo długo. Otwarte zostało również wybudowane w ramach Budżetu Obywatelskiego boisko wielofunkcyjne znajdujące się na pobliskich terenach sportowo-rekreacyjnych.

– Dziś spełniły się marzenia i oczekiwania mieszkańców tej części Łomży, która przez długi czas była zaniedbywana – przemawiał w imieniu mieszkańców osiedla, Kazimierz Bandzul. Podkreślał, że potrzeba było dużego wysiłku i wytrwałości, aby tak się stało. – Ile razy chodziliśmy do ówczesnych władz miejskich, zbieraliśmy podpisy, założyliśmy nawet komitet budowy ulic. Niestety wszystkie nasze starania spełzały na niczym – wspominał. – Dopiero obecny prezydent Łomży wysłuchał nas i powziął odpowiednie kroki. Za co mu serdecznie dziękujemy! – mówił Bandzul.

Piaski i Podleśna otwarte! Święto mieszkańców os. Maria

Na wydarzenie przybyło wielu znakomitych gości, ale też spore rzesze tych najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców osiedla Maria. Ich wieloletnie starania i marzenia się ziściły. Teraz mogą korzystać z nowoczesnych dróg, bezpiecznie i komfortowo dojeżdżać do swoich posesji. – Kilka dni temu poprosiłem moich pracowników o odnalezienie archiwalnych pism, które wpływały do Urzędu Miejskiego w tej kwestii już na początku lat 80. ubiegłego stulecia. Sam również pamiętam Państwa upór i zaangażowanie, gdy byłem jeszcze radnym pierwszej kadencji. Wówczas wspólnie z radnymi klubu Prawa i Sprawiedliwość apelowaliśmy, aby te niezwykle ważne dla Państwa ulice powstały. Kiedy w 2015 roku uprawomocniła się decyzja wojewody od razu podjąłem działania zmierzające do tego, by to, na co Państwo tyle lat czekali stało się faktem – powiedział tuż przed uroczystym przecięciem wstęgi Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji budowy ulic. Kilka chwil później poświęcenia ulicy dokonał bp Tadeusz Bronakowski, który nawiązując do patriotyzmu zaznaczył, że wyraża się on w wielu formach, również m.in. w zapewnieniu godnych warunków życia mieszkańcom oraz każdemu człowiekowi. – Błogosławieństwo dla tych, którzy realizowali te inwestycje oraz dla tych, którzy z nich będą korzystać – mówił bp Bronakowski.

– Te inwestycje rządu Prawa i Sprawiedliwości są widoczne. Do Polski wschodniej kierowane są programy rządowe i ministerialne. Ta część kraju, która przez tak wiele lat była zaniedbywana teraz ma możliwość rozwoju. Cieszę się również, że Łomża jest dobrze zarządzana, powstaje wiele inwestycji. Bo trzeba tych mieszkańców zachęcać do pozostania. Niech tu budują domy i znajdują pracę – powiedział obecny na uroczystości, poseł ziemi łomżyńskiej Lech Kołakowski. Gratulacje na ręce prezydenta złożyła również posłanka Bernadeta Krynicka. W jej imieniu przekazała je dyrektor biura poselskiego, Iwona Łada. – Życzę panu prezydentowi i władzom samorządowym kolejnych sukcesów w pracy na rzecz naszego miasta oraz zasłużonej satysfakcji z faktu zakończenia tej inwestycji. Niech wdzięczność mieszkańców będzie największą nagrodą za poświęcenia i trudy dla tego miasta. Swój list do prezydenta Łomży wystosował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel. – Cieszy mnie, że miasto Łomża wzbogaciło się o nowe obiekty infrastruktury i sportu, które wyrażam nadzieję, będą dobrze służyły całej społeczności lokalnej. (…) Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do ich powstania – napisał minister Jurgiel. Na koniec głos zabrał zastępca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, odpowiedzialny za sprawy inwestycji w mieście. – Pamiętam jako dziecko w jakim stanie były te drogi, a to było ponad 30 lat temu. Dziś jest wielkie święto, możemy się cieszyć – mówił, kierując podziękowania w stronę pracowników magistratu oraz firm, które wykonały te dwie inwestycje.

Piaski i Podleśna otwarte! Święto mieszkańców os. Maria

Gdy ulice zostały już oficjalnie otwarte, odbyła się kolejna uroczystość. Kilkadziesiąt metrów dalej na terenach sportowo-rekreacyjnych w ramach Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne. – To inwestycja w dzieci i młodzież – nie ma wątpliwości gospodarz miasta nad Narwią. Po jego oficjalnym otwarciu i wyświęceniu rozpoczęły się “Rodzinne animacje i zabawy”. Moc atrakcji czekała przede wszystkim na najmłodszych. Były gry i zabawy, konkursy, malowanie twarzy, tatuaży, pokazy baniek mydlanych czy bezpłatna wata cukrowa. W “kąciku maluszka” swoje miejsce znalazły dzieci do lat trzech. – Cieszymy się z wybudowanych ulic i boiska. Pogoda dopisuje, dzieci zadowolone, czegóż chcieć więcej? – przekonywała Katarzyna Roszkowska, która z całą rodziną postanowiła spędzić czas na świeżym powietrzu. W trakcie rodzinnej imprezy sprawdzony został też nowy obiekt sportowy. Rozegrano na nim mecz piłkarski pomiędzy dziećmi i młodzieżą z os. Maria oraz reprezentacją miejskiego Ratusza z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele. Lepsi okazali się urzędnicy, wygrywając 10-4. Przegrani od razu zapowiedzieli rewanż, a szlifować formę mają już gdzie…

Inwestycję na Podleśnej wykonało Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego z Łomży. Całkowity jej koszt wyniósł 750 tys. zł. Powstała tam sześciometrowa jezdnia z betonu asfaltowego, nowe zjazdy na posesje, zatoki parkingowe, chodnik i ścieżka pieszo-rowerowa. Przebudowano także oświetlenie i kanalizację deszczową. Z kolei ulicę Piaski budowało konsorcjum dwóch zambrowskich firm: EKOTECH Paweł Jarząbek oraz Budownictwo Inżynieryjne Piotr Jarząbek. Prace pochłonęły ponad 2,2 mln zł. Tam również zbudowana została jezdnia o szerokości 6 metrów z betonu asfaltowego, zjazdy na posesje, chodnik i ścieżka rowerowa. Wybudowano ponadto system odwodnienia oraz przebudowano sieć telekomunikacyjną. Boisko wielofunkcyjne na rogu ulicy Browarnej i Podleśnej powstało w ramach Budżetu Obywatelskiego.

 

UM Łomża

 

Related posts

Leave a Comment