Otwarto wystawę “Ojcowie Niepodległości”

Otwarto wystawę "Ojcowie Niepodległości"

Od czwartku 22 września na Starym Rynku można oglądać wystawę pt. “Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycja przedstawia sylwetki najwybitniejszych postaci, które 100 lat temu walczyły o wolną Polskę.

– Jest to kolejna inicjatywa organizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Białymstoku – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Dodał, że wpisuje się ona w cykl wydarzeń, związanych z lokalnymi obchodami stulecia odzyskania niepodległości. – Ekspozycja składnia nas do przemyśleń i refleksji. Warto przyjść na Stary Rynek, aby ją obejrzeć – dodawał włodarz miasta.

Wystawa prezentuje prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r. Widnieją na niej postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych “Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy i archiwalne fotografie.

– Są to sylwetki osób o różnych poglądach politycznych, często mające różne zdania. Łączyła ich jednak myśl o niepodległej Polsce – mówił dr hab. Piotr Kardela, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Prof. Sychowicz, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych dodał, że na drodze do Niepodległości Polski była Łomża, a przypomina o tym między innymi tablica poświęcona Leonowi Kaliwodzie.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment