Oszuści znowu próbowali „nabrać” seniorów!

oszustwo na wnuczka Łomża

Łomżyńscy policjanci otrzymali wczoraj sygnały od starszych mieszkańców Łomży dotyczące prób oszustw na „wnuczka, policjanta i sąsiada”. Sprawcy tego typu przestępstw kilkukrotnie próbowali oszukać wczoraj seniorów i nakłonić ich do przekazania swoich oszczędności. Funkcjonariusze apelują – nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu, a o sposobach działania oszustów informujmy naszych bliskich!

Policjanci z Łomży otrzymali osiem informacji o tym, że oszuści próbowali wczoraj pozbawić oszczędności mieszkańców Łomży w wieku od 59 do 95 lat. Sprawcy podając się za wnuczka, sąsiada i policjanta żądali przekazanie pieniędzy. W żadnym z tych przypadków nie doszło do oszustwa, a potencjalne ofiary orientowały się, że są to fałszywe telefony. Dzięki przychylności lokalnych mediów informacje o aktywności przestępców po raz kolejny bardzo szybko trafiły do mieszkańców regionu.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

 

Źródło: KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment