Osoby z niepełnosprawnością znajdą pracę

Osoby z niepełnosprawnością znajdą pracę

W połowie listopada swoją działalność do Łomży przeniesie Zakład Aktywności Zawodowej Argenta, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnością w branży szwalniczej. Produkcja ma ruszyć już niebawem. Zatrudnienie znajdzie tam kilkanaście osób z naszego miasta.

– Każda taka inicjatywa jest bardzo cenna. Niepełnosprawni mieszkańcy Łomży będą mogli podjąć pracę zarobkową na miejscu – mówi prezydent miasta Mariusz Chrzanowski. Włodarz miasta dostrzega także inną niezwykle istotną kwestię w aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością. – Te osoby wyjdą do społeczeństwa, będą czuły się potrzebne i rozwiną swoje umiejętności – uważa włodarz miasta, który jakiś czas temu spotkał się z kierownikiem zakładu Karoliną Jałbrzykowską, w celu omówienia formalności związanych z przenosinami zakładu. Zdanie prezydenta podziela również Paweł Karwowski, przewodniczący Łomżyńskiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością. – Praca jest najważniejszym i najlepszym sposobem aktywizacji osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że te potrzeby są dostrzegane w naszym mieście – podkreśla.

Zakład powstał w 2011 roku w Zambrowie w ramach projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej. Od kilku lat jego działalność jest finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Województwo Podlaskie. Zatrudnia ponad 40 osób, w większości są to osoby z poważną niepełnosprawnością. – Nasi pracownicy mają zapewnioną opiekę medyczną, szerokie wsparcie rehabilitacyjne w postaci fizjoterapeuty, psychologa i doradcy zawodowego. Mogą również liczyć na dobre warunki pracy w wygodnym lokalu – mówi kierownik Zakładu Karolina Jałbrzykowska. Szwalnia produkuje torby bawełniane, pościel czy ręczniki. Realizuje też zamówienia specjalne, jak np. gadżety reklamowe. Pracownicy niezdolni do pracy przy maszynach wykonują na zlecenie klientów zewnętrznych proste prace fizyczne (malowanie, porządkowanie terenów zielonych).

Już niebawem produkcja przeniesie się do Łomży. Zakład będzie mieścił się przy Al. Legionów, obok piekarni “Kraska”. – Jesteśmy w trakcie przenosin. Do załatwienia zostały formalności. Czekamy jeszcze na decyzję wojewody, którą mamy otrzymać w ciągu najbliższych kilku dni – mówi Jałbrzykowska. Do końca roku zatrudnienie znajdzie tam kilkanaście osób. Osoby zainteresowane podjęciem pracy proszone są o kontakt z Magdaleną Nitupską, tel. 531 092 993 lub e-mail: m.nitupska@argenta.ngo.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment