Osoby niepełnosprawne uczestniczyły w zawodach sportowych

Osoby niepełnosprawne uczestniczyły w zawodach sportowych

W piątek 21 września na Stadionie Miejskim odbył się VIII Łomżyński Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych. Dzień później osoby z niepełnosprawnościami rywalizowały w zawodach pływackich w Parku Wodnym. Wydarzenia zostały zorganizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży, Zespół Szkół Specjalnych w Łomży oraz Stowarzyszenie Ludzi Aktywnie Naznaczonych “Ja i Ty”. Zawody odbyły się w ramach VI Europejskiego Festiwalu Sztuk Wszelakich.

Uczestników mityngu lekkoatletycznego, ich opiekunów, rodziny i kibiców powitali Andrzej Modzelewski, dyrektor MOSiR Łomża, Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych oraz Katarzyna Kuklińska, prezes Stowarzyszenia „Ja i Ty”. W jego ósmej edycji udział wzięło blisko 100 niepełnosprawnych uczniów i absolwentów zgłoszonych przez Zespół Szkół Specjalnych w Łomży, Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, Dom Pomocy Społecznej w Łomży, Zakłady Spożywcze BONA – Warsztat Terapii Zajęciowej w Łomży, Szkołę Podstawową Nr 10 w Łomży oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrołęce. Konkurencje lekkoatletyczne zostały podzielone według stopnia niepełnosprawności oraz wieku zawodników. Dzieci i młodzież rywalizowali w biegach na dystansie 100 i 200 metrów, rzucie piłeczką palantową, a także zmierzyli się w skok w dal.

Łomża,sport,niepełnosprawni,park wodny,stadion,wiadomości Łomża

W przerwach zawodów czas umilały występy artystyczne w postaci pokazu zumby przygotowanego przez Elę Komorowską – instruktora ze Szkół Katolickich oraz Mariusa Gracea i zespół Just Dance II z Rumunii. Wspólny taniec cieszył się dużym powodzeniem, a na twarzach uczestników widać było ogromną radość. Wszyscy obecni mieli także czas na posiłek, specjalnie przygotowany na tę okazję przez łomżyński Zespół Szkół Specjalnych. Kolejnego dnia w Parku wodnym amatorzy pływania zmierzyli się w pływaniu na dystansie 25 m.

Zarówno mityng lekkoatletyczny jak i zawody w pływaniu mają pokazywać młodym ludziom z niepełnosprawnością, ale i ich pełnosprawnym rówieśnikom, jak ważne jest zmaganie się ze swoimi słabościami oraz jak wielkie znaczenie w osiąganiu swoich celów ma konsekwencja, upór i wytrwałość w podejmowaniu każdego wyzwania. Nieocenione jest tutaj wsparcie szkoły, opiekunów i rodziców. Zawodnicy niepełnosprawni często sięgają po najwyższe laury na świecie, nierzadko zdobywają lepsze wyniki niż pełnosprawni koledzy. W tych dniach jednak nie wyniki były najważniejsze, a atmosfera przyjaźni i wspólna integracja. Liczył się sam udział, a nie poprawność wykonania zadań. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Podczas uroczystej dekoracji zawodnicy VIII Mityngu Lekkoatletycznego oraz Zawodów Pływackich otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale.

 

MOSiR Łomża

Related posts

Leave a Comment