Olimpijska ceremonia, czyli wodny rytuał w saunie Parku Wodnego

Olimpijska ceremonia, czyli wodny rytuał w saunie Parku Wodnego

Sauna wykazuje pozytywne właściwości dla organizmu człowieka, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na zabiegi termolecznicze. MOSiR zaprasza na rytuał saunowy, który poprawi wygląd i koloryt skóry oraz pozwoli się zrelaksować.

Niegdyś zabiegi cieplne były sposobem na spędzenie wolnego czasu. W łaźniach spotykali się starożytni Rzymianie, plotkowali, dbali o higienę. Obecnie sauna jest metodą na zdrowie i zachowanie urody.
Sauna to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność, w zależności od rodzaju sauny. W kabinie sauny temperatura może osiągać od 80 do 100 stopni C, a nierzadko nawet i więcej. Organizm ludzki potrafi wytrzymać taką temperaturę dzięki temu, iż powietrze w saunie jest nadzwyczaj suche. Reaguje on wówczas na takie gorąco wydzielaniem wielkiej ilości potu, nawet do 30 g na minutę lub do 500 g przy każdej kąpieli, przy czym wydzielający się pot ochładza powierzchnię naszego ciała. Kąpiel w saunie, polega na przebywaniu w gorącym suchym powietrzu, a następnie na gruntownym ochłodzeniu całego ciała. Sauna oczyszcza organizm z toksyn, uodparnia i haruje nasze ciało, przyczyniając się jednocześnie do poprawy samopoczucia. Wspomaga także odchudzanie.

Po wizycie w saunie niezbędne jest odżywienie organizmu. Posiłek, który należy przyjąć po zakończonej kąpieli powinien zawierać dużo witamin. Można posilić się sałatką lub owocami. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przed użytkowaniem łaźni niewskazane jest przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów – właściwe ich uzupełnianie odbywa się dopiero po opuszczeniu sauny. Przed wizytą można ewentualnie wypić niewielką ilość herbaty w celu lepszej potliwości. Po wizycie w saunie najlepszym rozwiązaniem będzie wypicie napoju, który zawiera w sobie wiele składników odżywczych. Mogą być to wszelkiego rodzaju soki z owoców i warzyw, choć również zwykła woda spełni swe zadanie.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na naszych obiektach do Państwa dyspozycji są zarówno sauny rzymskie, jak i sauny fińskie. Z kąpieli zaleca się korzystać minimum raz w tygodniu przeznaczając na to minimum 1,5 godziny. Z sauny nie powinno się korzystać w pośpiechu, pamiętajmy, że jest to wypoczynek.

Więcej informacji:
Park Wodny- ul. Wyszyńskiego, tel. 86 218 06 92
Pływalnia-ul. Niemcewicza, tel. 86 216 01 08

 

MOSiR Łomża

Related posts

One Thought to “Olimpijska ceremonia, czyli wodny rytuał w saunie Parku Wodnego”

  1. szoferek

    Czy w saunie zawsze bywają te panie? ?

Leave a Comment