Odszedł łomżyński aktor i reżyser, twórca Teatru Sivina II

Odszedł łomżyński aktor i reżyser, twórca Teatru Sivina II
W dniu 11 maja, w godzinach porannych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zmarł Tomasz Brzeziński, znany łomżyński aktor-lalkarz, reżyser scenarzysta, wieloletni pracownik Teatru Lalki i Aktora oraz Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Twórca i kierownik artystyczny Czarnego Teatru Sivina II, miał 81 lat.

Tomasz Brzeziński urodził się w Warszawie w 1936 roku. Jego ojciec był prawnikiem i aktorem filmowym w okresie międzywojennym, (grał u boku znanego Eugeniusza Bodo),  matka zaś była aktorką i scenografką w najstarszym polskim teatrze lalek „Baju” w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Pracował jako aktor-lalkarz w Warszawie i na innych polskich scenach teatralnych m.in. w Zielonej Górze skąd, w 1987 roku przyjechał do Łomży i właśnie w naszym mieście pozostał do końca. Początkowo pracował w Teatrze Lalki i Aktora, który wraz z Henrykiem Gałą współtworzył od podstaw.
Następnie przez 20 lat pracował i prowadził swój autorski teatr (pierwszy stworzony w Polsce jako pierwowzór z Bułgarii) zwany Czarny Teatr Sivina II w MDK-DŚT w Łomży. Od kilku lat przebywał na emeryturze i na miarę sił, których zaczynało mu brakować z racji choroby, współpracował z łomżyńskimi twórcami oraz uczestniczył w spotkaniach, spektaklach i uroczystościach. Jest wychowawcą setek pokoleń młodych Łomżyniaków, które swoje pierwsze kroki stawiali w Sivinie. Absolwentem i wychowankiem Czarnego Teatru Sivina II prowadzonego przez Tomasza Brzezińskiego jest m.in. Jacek Malinowski – dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 15 maja o godz. 14:00 w kaplicy pogrzebowej przy ul. Kopernika. Po Mszy Świętej pogrzebowej Tomasz Brzeziński spocznie na Starym Cmentarzu.

 

Źródło: UM Łomża

Related posts

Leave a Comment