„ODBLASKI? BIORĘ W CIEMNO!” – weź udział w odblaskowym konkursie

„ODBLASKI? BIORĘ W CIEMNO!” - weź udział w odblaskowym konkursie

Łomżyńscy policjanci rozpoczęli dziś działania profilaktyczno – edukacyjne pn. „”Odblaski? Biorę w ciemno!”. W briefingu prasowym zorganizowanym z tej okazji przy jednym z doświetlonych przejść dla pieszych w Łomży, uczestniczyli: Prezydent Miasta Łomży Pan Mariusz Chrzanowski, Komendant Miejski Policji w Łomży Pan nadkom. Marek Sienkiewicz oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Pan podinsp. Piotr Pietrzak. Wspólnie zachęcali do używania elementów odblaskowych także na terenie miasta. Celem odblaskowej akcji społecznej jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach niechronionych uczestników ruchu drogowego w nadchodzącym okresie jesienno – zimowym.

Aby przeciwdziałać zdarzeniom drogowym z udziałem niechronionych uczestników podczas nadchodzącego okresu jesienno – zimowego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łomżyńskiej komendy rozpoczęli akcję profilaktyczno – edukacyjną pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!”. Działania mają zwrócić uwagę niechronionych uczestników ruchu drogowego na to, jak ważna jest poprawa własnego bezpieczeństwa, poprzez używanie elementów odblaskowych.

Z tej okazji przy jednym z przejść dla pieszych, które zostało doświetlone w ubiegłym roku w celu poprawy bezpieczeństwa korzystających z niego osób pieszych, odbyła się dziś konferencja dotycząca policyjnych działań „Odblaski? Biorę w ciemno!”. Uczestniczyli w niej Prezydent Miasta Łomży Pan Mariusz Chrzanowski, Komendant Miejski Policji w Łomży Pan nadkom. Marek Sienkiewicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Pan podinsp. Piotr Pietrzak oraz przedstawiciele mediów. Na spotkaniu omówiono między innymi ideę rozpoczynającej się akcji odblaskowej oraz poinformowano o prowadzonych i planowanych działaniach, których celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jednym z takich rozwiązań jest doświetlanie przejść dla pieszych. Dzięki zaangażowaniu władz Łomży, do tej pory doświetlonych zostało 11 przejść dla pieszych wymagających tego typu działania. Planowane są doświetlenia kolejnych.

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest niewidoczny. Kierowca najczęściej nie ma wtedy szans, aby zatrzymać samochód i uniknąć wypadku. Zmiana przepisów spowodowała, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości od 20 do 100 złotych.

Funkcjonariusze Policji zachęcają do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Podkreślają, że noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze w każdych warunkach. Ponadto, apelują do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Podkreślają, że kierowca ma obowiązek zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Powinien on pamiętać o tym, że warunki na drodze wymagają dostosowania do nich odpowiedniej prędkości. Musi zdawać sobie również sprawę z tego, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a przy nadmiernej prędkości na reakcję w ostatnim momencie może być już za późno.

Policjanci zapraszają do udziału w odblaskowym happeningu pn. “bijemy odblaskowy rekord”, który odbędzie się w najbliższy piątek (13.10.2017) w godzinach 16:00 – 18:00 na Skate Parku w Łomży, przy ul. Ks. Anny. Zachęcają także do udziału w konkursie plastycznym pn. „Odblaski? Biorę w ciemno!” (Regulamin konkursu w załączniku).

Partnerami łomżyńskiej kampanii odblaskowej są: Urząd Miasta Łomża, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja” z Łomży, Państwowa Straż Pożarna w Łomży, WORD w Łomży, Nadleśnictwo w Łomży. Mundurowi zachęcają do aktywnego włączenia się w działania promujące ideę noszenia elementów odblaskowych także inne instytucje i podmioty pozapolicyjne.

 

KMP Łomża

Related posts

One Thought to “„ODBLASKI? BIORĘ W CIEMNO!” – weź udział w odblaskowym konkursie”

  1. szoferek

    Nie ma to jak dobry PR :/

Leave a Comment