Od maja będzie można jeździć rowerem miejskim

Od maja będzie można jeździć rowerem miejskim

Już za nieco ponad miesiąc ruszy w naszym mieście pilotażowa Łomżyńska Komunikacja Rowerowa ŁoKeR. W jej ramach planowane jest utworzenie 13 stacji rowerowych. W projekcie uczestniczy kilkunastu lokalnych przedsiębiorców. W czwartek 22 marca w Urzędzie Miejskim została podpisana deklaracja współpracy pomiędzy Miastem Łomża, operatorem systemu ŁoKeR firmą BikeU oraz partycypującymi firmami.

– Niezmiernie się cieszę, że Łomża dołączyła do miast posiadających system rowerów miejskich. Cieszą się one ogromną popularnością na całym świecie. Są alternatywnym źródłem transportu pozwalającym na szybkie poruszanie się po mieście, a także uzupełnieniem komunikacji miejskiej. Mam nadzieję, że jednoślady przyczynią się zarówno do mniejszych korków jak i lepszej jakości powietrza – mówił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który temat systemu komunikacji rowerowej w mieście poruszał jeszcze podczas kampanii wyborczej. Jego zastępca Andrzej Garlicki, który nadzoruje przedsięwzięcie podkreślał, że ma ono służyć dla dobra wszystkich mieszkańców. Dodawał, że jest wyjątkowe, ze względu na to jak wielu partnerów prywatnych bierze w nim udział. – To pokazuje ile znaczą przedsiębiorcy w życiu nie tylko gospodarczym, ale i społecznym – mówił informując, że przez okres pilotażu odbywać się będą też wspólne wycieczki z mieszkańcami promujące bezpieczeństwo jazdy jednośladem i zdrowy styl życia.

Pilotażowy projekt rozpocznie się 1 maja i potrwa do 31 października tego roku. Łącznie system będzie liczył najprawdopodobniej 13 stacji rozmieszczonych w strategicznych punktach miasta. Na każdej z nich do dyspozycji będzie 7-8 rowerów. O zasadach funkcjonowania systemu opowiedział Marcin Jeż, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju BikeU. – Rower będzie można wypożyczyć i oddać w dowolnej ze stacji. Aby skorzystać z usługi najpierw trzeba zarejestrować się do systemu i zapłacić 19 zł – tłumaczył przedstawiciel operatora dodając, że jest to opłata inicjacyjna i te środki będzie można później wykorzystać. Rejestracja będzie uruchomiona 26 kwietnia. Za pierwsze 15 minut jazdy nie zapłacimy nic. Dodatkowe pakiety darmowych minut będą dla pracowników, członków spółdzielni uczestniczących w programie jako. Za wypożyczenie roweru powyżej 15 minut do 60 minut poniesie się koszt tylko symbolicznej złotówki.

Do projektu weszło jak na razie 15 firm, które zasponsorują 7 dodatkowych stacji rowerowych. Najprawdopodobniej dołączą do nich jeszcze 3 spółki miejskie. Około 160 tysięcy złotych na 3 stacje wyłoży też Miasto Łomża. – Ten projekt służy nam wszystkim, mieszkańcom, pracownikom, ale przede wszystkim powoduje, że jakość życia w mieście się podniesie – mówi członek zarządu Tomasz Rogala, członek zarządu Pepess S.A. – Jesteśmy otwarci na wszelakie inicjatywy proponowane przez lokalną społeczność, jak i władze miasta chcemy propagować zdrowy styl życia. Jest to dla nas nobilitacja, ale też czujemy wielką odpowiedzialność – dodaje z kolei dyrektor Galerii Łomża Patrycja Ciszewska. Swoje zadowolenie z wprowadzenia pilotażu ŁoKeR-u wyraził również właściciel firmy BTS Szymańscy. – To pokazuje, że wychodzimy na zewnątrz i chcemy dorównać do tych, którzy “nie są w tyle, ale z przodu”.

Poniżej wykaz stacji i ich lokalizacji oraz sponsorów:

Firma

STACJA

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy

Plac Kościuszki Stacja OSM Piątnica

Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego
PEPEES S.A.

Stacja Wojska Polskiego

Bawełna

Galeria Łomża

Rondo Solidarności Stacja Galeria Łomża

Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa

Stacja Szmaragdowa

Development Sp. j.

Centrum Handlowe 4 Plus

Dworzec Miejski CH 4 Plus

Kino Millenium

Stacja Stary Rynek

Intercars S.A. Grupa Łomża

Sonarol Sp. j. Najda

Carpexim Producent rolet i żaluzji

BTS Szymańscy

Stacja ORLIK Park Jana Pawła II

ARMAPAK Sp. Producent Opakowań

Bosch Service,

Garage Grill & Bar

Grodzki Development Sp.j. firma realizująca projekt Veranda Park

MPEC (w planach)

Stacja Hala Sportowa SP 9

MPWiK (w planach)

Stacja Bulwary

ZGO (w planach)

Akademicka

Stacja PWSiP

Stacje Urząd Miejski

Sikorskiego Straż Pożarna

Stacja STRZELNICA MOSiR

Stacja Poznańska PEPEES

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment