Obradowała Łomżyńska Rada Sportu

Obradowała Łomżyńska Rada Sportu

Dyskusja o zasadach udzielania dotacji przez Miasto Łomża klubom sportowym uczestniczącym w ministerialnym systemie współzawodnictwa sportowego, korzystania z obiektów miejskich przez kluby sportowe – to główne tematy, które zdominowały obrady Łomżyńskiej Rady Sportu. Przedstawiciele lokalnych klubów sportowych spotkali się w miejskim ratuszu w ubiegłym tygodniu.

Spotkanie rozpoczęło się od propozycji zwiększenia środków na imprezy sportowe kosztem środków pozakonkursowych. W tym roku kluby sportowe miały do dyspozycji 200 tysięcy złotych. – Okazuje się, że tych pieniędzy jest za dużo i wręcz są one wydawane na siłę. Imprez sportowych jest dużo, a w przyszłym jubileuszowym roku będzie jeszcze więcej – tłumaczy przewodniczący Łomżyńskiej Rady Sportu, Andrzej Korytkowski.

Poruszono też temat procentowego podziału środków na sport. Z roku na rok ta kwota jest zwiększana. Jak zadeklarował prezydent miasta Mariusz Chrzanowski, te środki będą większe również i w 2018 roku. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie to kwota. Padła propozycja, aby tych pieniędzy było więcej na sport młodzieżowy oraz 10 proc. puli zagospodarować na imprezy sportowe.

– Przekazaliśmy również Panu prezydentowi zasady udzielania dotacji przez Miasto Łomża klubom sportowym uczestniczącym w ministerialnym systemie współzawodnictwa sportowego “Sport dzieci i młodzieży”. Ustaliliśmy, że kwotą bazową ma być suma 5 tysięcy złotych – mówi Korytkowski. Debatowaliśmy nad tym, aby zawodnicy, którzy osiągnęli wybitne wyniki np. medaliści mistrzostw Polski czy reprezentanci kraju mieli dofinansowanie u do bursy szkolnej, w zależności 100 procent lub 50 – dodaje przewodniczący.

Podczas zebrania Rady przypomniano ponadto o zbliżającym się terminie składania wniosków na stypendia sportowe fundowane przez Prezydenta Miasta Łomża, które przyznawane są za wybitne osiągnięcia sportowe. I choć mówiło się o nich od lat, to zostały wprowadzone dopiero dwa lata temu przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Przełożyło to się na wyniki sportowe. W 2015 roku otrzymywało je dwóch sportowców. Rok później ta liczba wzrosła do pięciu. Teraz zaś otrzyma je blisko 20 osób. – Widać, że jest to bardzo dobra motywacja do ciężkiej pracy i podnoszenia umiejętności przez naszych sportowców – komentuje przewodniczący Łomżyńskiej Rady Sportu, Andrzej Korytkowski.

Na zakończenie padł temat budowy nowej hali sportowej w mieście. Prezydent Mariusz Chrzanowski zwrócił się do przedstawicieli klubów sportowych, żeby określili swoje potrzeby i wymagania techniczne dotyczące organizacji imprez krajowych i międzynarodowych dla ich dyscyplin sportu oraz w jakim zakresie chcieliby korzystać z przyszłej hali. – Chciałbym, aby obiekt był dostępny dla jak największej ilości osób – podkreślał włodarz miasta. Zgodnie z planem nowa hala ma stanowić bazę dla centralnego ośrodka szkolenia w piłce ręcznej.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment