Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży

– Ten dzień ma informować o takim schorzeniu jak autyzm i ludziach nim dotkniętych – mówił Robert Zwierzyński z Fundacji Dr Otis podczas konferencji prasowej poświęconej łomżyńskim obchodom Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Na całym świecie obchodzony jest on 2 kwietnia. W Łomży wydarzenia związane z tym świętem odbędą się w dniach 5-6 kwietnia pod hasłem „Droga przez Autyzm”. – Poprzez tego typu imprezy chcemy pokazać, że osoby dotknięte autyzmem są wśród nas – tłumaczył ideę wydarzenia Robert Zwierzyński.

Konferencja prasowa prezentująca program łomżyńskich obchodów Światowego Dnia Świadomości autyzmu odbyła się we wtorek 3 kwietnia w Teatrze Lalki i Aktora. Ich organizatorem w Łomży już po raz trzeci jest Fundacja Dr Otis. – Dzięki takim osobom, które promują wiedzę o autyzmie, ta świadomość na temat tego schorzenia jest w naszym mieście coraz większa, a na pewno na przestrzeni najbliższych lat będzie się jeszcze powiększała – mówił Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, dodając że Miasto wspiera tę inicjatywę. Prezydent dodawał, że samorząd stara się sprostać nowym wyzwaniom, jakie się przed nim pojawiają. – Jednym z nich jest przystosowanie Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży do potrzeb osób z autyzmem – dodawał prezydent Chrzanowski.

– W tym roku postanowiliśmy wyjść naprzeciw mieszkańcom, rodzinom i instytucjom związanym z tematem autyzmu – mówiła Dorota Zwierzyńska, prezes zarządu Fundacji Dr Otis, informując o programie obchodów. Znajdzie się w nim m.in. Konferencja „Droga przez Autyzm”, która będzie miała miejsce na Uczelni Jańskiego, a także konkurs małych form teatralnych w Teatrze Lalki i Aktora. – Każdy będzie mógł wziąć udział w „Niebieskim Marszu”, jak i koncercie finałowym w Hali Sportowej im. Olimpijczyków Polskich, gdzie wystąpią m.in. Arka Noego, Monika Kuszyńska z zespołem oraz grupa Milano. Wypuścimy w niebo także 600 niebieskich balonów napełnionych helem, co też ma symbolizować jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży – dodawała Dorota Zwierzyńska.

Program Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

czwartek 5 kwietnia 2018 r.

Konferencja „Droga przez Autyzm” – Uczelnia Jańskiego w Łomży
godz. 9:00 – prezentacja fundacji Dr Otis
godz. 9:20 – „Pierwsze kroki przez autyzm –symptomy i diagnoza” – Krajowe Towarzystwo Autyzmu z Białegostoku
godz. 10:25 – „Rodzic i Autyzm – okres przedszkolny” – Ewa Mateszo-Półtorak
godz. 11:00 – „Deficyty rozwojowe w ASD” – Towarzystwo Autyzmu w Toruniu
godz. 12:00 – przerwa
godz. 12:30 – „Codzienność Autyzmu w rodzinie” – Agnieszka Łada
godz. 13:05 – „Dojrzewania a Autyzm” – Uniwersytet Warszawski i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – dr Monika Pudło
godz. 14:10 – „Zabawa inspirująca rozwój” – Adrian Borowik Przylądek Dobrej Nadziei

Lekcje o Autyzmie – godz. 9:00 – 14:50 Uczelnia Jańskiego

Konkurs małych form teatralnych – Teatr Lalki i Aktora
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat autyzmu, pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia, uwrażliwienia na problemy osób dotkniętych spektrum autyzmu oraz popularyzacja małych form teatralnych.

piątek 6 kwietnia 2018 r.

Niebieski Marsz
godz. 12:45 – zbiórka przy parafii Krzyża Świętego w Łomży
godz. 13:00 – start marszu, przejście pod Halę Sportową im. Olimpijczyków Polskich przy Szkole Podstawowej nr 9 ulicami: Zawadzka – Piłsudskiego, Szosa Zambrowska, Ks. Anny.

Koncert Finałowy – Hala Sportowa im. Olimpijczyków Polskich
godz. 15:30 – rozpoczęcie
godz. 15:50 – występy placówek prowadzonych przez Fundacje Dr Otis: Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi, Przedszkole Niepubliczne Nutka, Przedszkole Niepubliczne Motylek
godz. 16:30 – Arka Noego
godz. 18:00 – Monika Kuszyńska z zespołem
godz. 19:10 – zespół Milano
godz. 20:10 – zakończenie

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment