Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Hołd poległym w walkach za Ojczyznę złożyli parlamentarzyści ziemi łomżyńskiej, władze Łomży, powiatu łomżyńskiego, przedstawiciele duchowieństwa, wojska, szkół, harcerze oraz mieszkańcy naszego miasta.

Obchody rozpoczęły się punktualnie w samo południe. Wówczas nad miastem rozbrzmiały syreny i każdy z obecnych, symboliczną minutą ciszy, uczcił pamięć tragicznych wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez zebrane delegacje.

Łomża,Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej,wiadomości Łomża

– Pierwszego września wspominamy i oddajemy hołd tym, którzy zginęli w walkach za wolność naszego kraju. To są nasi bohaterzy, ludzie niezwykli, którzy w imię miłości do Ojczyzny poświęcili to co najcenniejsze. Dziś my możemy brać z nich przykład i uczyć się najwyższych wartości – mówi o tym szczególnym dniu Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. – Tę historię należy pielęgnować. Jest to nasz obowiązek wobec przodków, ale i przyszłych pokoleń – dodaje włodarz miasta.

Łomża,Obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej,wiadomości Łomża

Druga wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości. Dziś wciąż nie są znane jej wszystkie ofiary. Niektóre źródła podają, że pochłonęła ona życie nawet 72 mln ludzi. Historycy szacują, że w okresie od 1939 do 1945 roku zginęło prawie 6 mln obywateli Polski.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment