“Nie” dla picia alkoholu w ciąży

"Nie" dla picia alkoholu w ciąży

W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości odbyła się konferencja poświęcona działaniom profilaktycznym i skutkom spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży. Wydarzenie przy wsparciu Miasta Łomża zorganizował Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży.

Uczestniczący w konferencji prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślił, że profilaktyka alkoholowa jest jednym z zadań własnych samorządu. – Jako samorządowcy musimy dbać o to, żeby nasze społeczeństwo wychowywało się w zdrowiu. Należy mówić o zagrożeniach związanych z alkoholem i takie spotkania jak to jest bardzo cenne – mówił włodarz miasta. Dodał, że w Łomży realizowanych jest wiele programów z tzw. kapslowego. Ale jak podkreślał, oprócz wykładów czy setek wydrukowanych broszur niezwykle ważne jest codzienne mówienie o problemach i wyciąganie ręki do drugiego człowieka. – Poprzez swoje działania i możliwości możemy wpłynąć na to, że czyjeś życie się zmieni – podsumował.

Podczas wydarzenia mówiono o skutkach jakie powoduje spożywanie alkoholu przez ciężarne kobiety. Objawiają się one alkoholowym zespołem płodowym, w skrócie FAS. Jest to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i neurologiczne. Został on odkryty w latach 70. ubiegłego stulecia. Mimo upływu czasu, wciąż brakuje dostatecznej wiedzy i specjalistów w tym zakresie. – Braki mamy przede wszystkim w osobach, które mogłyby dobrze zdiagnozować FAS, bo często jest on mylony z wieloma innymi dolegliwościami. Niewłaściwa diagnoza powoduj, że dziecko nie ma dobrej terapii i jest skazane poniekąd na “porażkę” w życiu dorosłym – tłumaczy Renata Szymańska, dyrektor WOPiTU w Łomży.

Wykład inauguracyjny pt. “Dziecko z zespołem FAS/FASD. Skala zjawiska, najnowsze badania” przedstawiła Magdalena Borkowska – psycholog, główny specjalista z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W swoim wystąpieniu podkreślała, że FAS dotyczy nas wszystkich, niezależnie od wieku i płci, ponieważ wszyscy mamy obowiązek dzielenia się wiedzą, aby działać profilaktycznie – podkreślała. Dodała, że alkohol szkodzi w niemal we wszystkich okresach prenatalnych. Powoduje m.in. uszkodzenia układu nerwowego, wady rozwojowe, braki w koordynacji, dysmorfie twarzy, zaburzenia wzrostu czy trudności w nauce. – Każda ilość alkoholu jest szkodliwa i może powodować nieodwracalne skutki dla dziecka – zaznaczała.

Zaproszona na konferencję poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka. Nawiązała do słynnych słów Janusza Korczaka “kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. – Zróbmy wszystko, by dać naszym dzieciom szansę na beztroski śmiech i zdrowe życie – mówiła dziękując za prace na rzecz dzieci z zespołem FAS i zapewniając o swoim wsparciu. Kilka słów do uczestników wydarzenia przekazał również Marek Olbryś, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego i dyrektor MPGKiM w Łomży. Jest on członkiem komisji rodzinnej i polityki społecznej działającej przy samorządzie województwa.

 

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment