Nie dajmy się oszukać, okraść – PROFILAKTYKA POLICYJNA

21-latek odpowie za posiadanie narkotyków

Policjanci apelują do osób starszych, mieszkających samotnie, aby zachowywały wyjątkową ostrożność w kontaktach z obcymi i nie wpuszczały do domu osób, których nie znają. Sprawcy zazwyczaj podają się za przedstawicieli różnych instytucji czy spółdzielni mieszkaniowych i pod pozorem pomocy okradają bądź oszukują starszych ludzi.

Jak działają oszuści?

· Podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji, spółdzielni mieszkaniowych, oferują zakup różnych przedmiotów w atrakcyjnych cenach. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują pomieszczenia i kradną pieniądze bądź inne cenne przedmioty.

· Wyłudzają pieniądze podając się za osoby dotknięte przez los.

· Podszywają się pod członków rodziny, np. wnuczka i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Podają się też za policjantów i wskazują np. że należy jak najszybciej przekazać pieniądze, aby pomóc złapać oszusta. Policjanci NIGDY nie proszą o przekazywanie pieniędzy osobom obcym!

Jak się chronić?

· Nie należy otwierać drzwi bez sprawdzenia kto stoi po drugiej stronie!

· Nie należy wpuszczać do domu osób nieznajomych, bez wcześniejszego upewnienia się kim one są. Mamy prawo do uzyskania danych osoby i firmy którą reprezentuje. Możemy ustalić nr telefonu np. do spółdzielni mieszkaniowej, zadzwonić i upewnić się, czy jest to pracownik uprawniony do wykonywania określonych usług. Miejmy przygotowaną swoją listę najważniejszych instytucji (spółdzielnia mieszkaniowa, Zakład Energetyczny, itp.), gdzie możemy uzyskać informacje.

– Nigdy też nie nalezy zostawiać takich osób w żadnym pomieszczeniu naszego mieszkania bez czujnej obserwacji i nadzoru.

· Nie należy przechowywać w jednym miejscu dużych kwot pieniędzy.

· Nie przekazujmy nikomu obcemu pieniędzy, a informacje dotyczące naszych bliskich zawsze sprawdzajmy u członków rodziny.

· Współdziałajmy z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!

– Bądźmy czujni i pod żadnym pozorem nie ulegajmy presji czasu. Gdy nie jesteśmy pewni z kim rozmawiamy, poprośmy o kontakt w innym terminie, a czas ten wykorzystajmy do sprawdzenia rzetelności podawanych informacji oraz wiarygodności osoby dzwoniącej, bądź odwiedzającej nas.

· Gdy podejrzewamy oszustwo, skontaktujmy się z Policją! – 997

 

KMP Łomża

Related posts

Leave a Comment