Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [VIDEO & FOTO]

Mimo że ustawa, w której uchwalono obchodzony dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, nie precyzuje dlaczego data tego święta jest ustalona na 1 marca, to jednak sprawa wydaje się być oczywista – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne.
Wg wikipedia : Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

W 2009 roku organizacje kombatanckie, skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Od początku poparcia dla inicjatywy zadeklarowały kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta

jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, ale uchwalenie nowego święta przeciągało się. O uchwalenie ustawy apelowała w grudniu 2010 roku Fundacja „Polska się Upomni”. Na początku 2011 roku Fundacja ta, organizacje kombatanckie i Jan Żaryn sygnowały Porozumienie na rzecz obchodów dnia i roku Żołnierzy Wyklętych, stanowiące sobie za główny cel wspieranie ustanowienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. Działania porozumienia zostały przedstawione na konferencji prasowej w lutym 2011 roku.


Dzisiejsze obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łomży:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łomży
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łomży

Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w Miejscach Pamięci Narodowej władze Łomży upamiętniły żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ponadto, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na Starym Rynku ustawiony został namiot, w którym można było zapoznać się z biogramami “Niezłomnych” oraz obejrzeć filmy o tej tematyce zrealizowane w naszym mieście.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Prezydent Łomży wraz z zastępcami, władze powiatu łomżyńskiego, posłowie, przedstawicieli wojska, harcerzy, środowiska kombatanckie NSZ, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz uczniowie klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Kwiaty złożono i zapalono znicze pod pomnikami: „Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956” przy Szosie Zambrowskiej, „Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Łomżyńskiego” i „Żołnierzy Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej” przy Szkole Muzycznej oraz pod tablicą poświęconą „mordowanym przez komunistycznych oprawców Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Nowogrodzkiej 5 w latach 1944-1956”.

W ramach obchodów dzisiejszego święta na Starym Rynku miała miejsce prezentacja biogramów Żołnierzy Wyklętych. Akcja pod nazwą „Namioty Wyklętych” była organizowana we współpracy ze stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczpospolitej. Projekt ma na celu przybliżenie historii Wyklętych obywatelom Polski i odbywa się poprzez rozmieszczenie namiotów w centrach miast tworząc mini obozowisko Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego. W łomżyńskim obozowisku w rolę Wyklętych wcielili się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Narew”. Wydarzeniu patronuje m.in. Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przypominał, że po zakończeniu drugiej wojny światowej władze komunistyczne robiły wszystko, by wymazać żołnierzy niepodległościowego podziemia zbrojnego z pamięci Polaków. – To się nie udało, gdyż cały czas żyli oni w umysłach i świadomości wielu rodaków, a ich bohaterskie czyny były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po kilkudziesięciu latach ci niezłomni ludzie, którzy do końca pozostali  wierni idei wolnej Polski, doczekali się prawdziwej oceny – mówi Prezydent Chrzanowski podkreślając, że dokonała tego historia, przywracając im należną godność i szacunek.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 roku. Jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata. Ustanowienie święta na 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści zamordowali siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jego prezesa, podpułkownika Łukasza Cieplińskiego „Pługa”.


Filmy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Łomżyński – Łomżatek poleca

Źródło: NSZ Łomża / lomza.pl / wikipedia …

Główne foto – żołnierze NSZ Łomża (oddział “PAS”)

Related posts

2 Thoughts to “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [VIDEO & FOTO]”

  1. POLAK

    Cześć i Chwała Bohaterom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Ładna strona

    Nigdy tych filmów nie widziałam,aż wstyd :(. Mój syn pokazał mi ten artykuł i bardzo ładny artykuł i strona też bardzo ładna i zapewne będę tu zaglądała.

Leave a Comment