Najwyższy poziom łomżyńskich filharmoników

Najwyższy poziom łomżyńskich filharmoników

W Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbył się koncert Orkiestry Łomżyńskich Filharmoników “Mistrzowskie interpretacje”. Podczas muzycznego wydarzenia statuetkę Fryderyka 2019 dyrektorowi Janowi Miłoszowi Zarzyckiemu przekazał kompozytor Sławomir Czarnecki. Zdobycia prestiżowego wyróżnienia pogratulował prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

– To ogromny sukces i docenienie jakości Państwa pracy artystycznej oraz doskonała promocja Łomży. Nagroda jest też wspaniałym zwieńczeniem 40-lcia działalności Filharmonii Kameralnej – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, że skierował do radnych wniosek z projektem uchwały, który zwiększa o 30 tys. zł budżet filharmonii. Zabezpieczone środki trafiłyby na nagrody z tytułu przyznania prestiżowego Fryderyka. – Nie mogę mówić w imieniu całej rady, ale podejrzewam, że głosowanie będzie przewidywalne – uśmiechał się wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Łomży, Maciej Borysewicz.

Łomżyńscy filharmonicy otrzymali prestiżowe wyróżnienie w kategorii “Album Roku – Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” za płytę Polish Contemporary Concertos. W pokonanym polu pozostawili nie byle kogo, bo najlepsze polskie orkiestry tj. Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie. – Mając nagrać tak wspaniałe utwory nie mogliśmy zrobić tego źle. Musieliśmy się po prostu postarać – żartował dyrektor naczelny i artystyczny FKWL, Jan Miłosz Zarzycki.

– Jest to długo wyczekiwana i zasłużona nagroda. Łomżyńska orkiestra wspaniale się rozwija i dołączyła do światowego poziomu. Dla Łomży jest to wielka wartość i coś niesamowitego. Przychodząc na koncert można być pewnym, że będzie to koncert najwyższej klasy, gwarantujący wspaniałe artystyczne przeżycie. To jest sens życia dla publiczności, a my jako artyści próbujemy ten sens kształtować komponując i wykonując utwory – mówił kompozytor Sławomir Czarnecki, którego utwór znalazł się na nagrodzonej Fryderykiem płycie.

Podczas koncertu “Mistrzowskie interpretacje” jako solista wystąpił znakomity klarnecista Krzysztof Grzybowski, a Orkiestrę Łomżyńskich Filharmoników poprowadził meksykański dyrygent Juan Carlos Lomonaco. W programie znalazły się między innymi wariacje na temat oper Giuseppe Verdiego na klarnet i orkiestrę oraz słynna “Symfonia Jowiszowa” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

UM Łomża

Related posts

Leave a Comment